› bieżące
11:50 / 18.10.2017

Kolejna książka o Elblągu naszej redakcyjnej koleżanki

Kolejna książka o Elblągu naszej redakcyjnej koleżanki

fot. archiwum elblag.net

W przyszłym miesiącu na księgarskich półkach pojawi się kolejna książka Grażyny Wosińskiej, dziennikarki portalu elblag.net. „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną”, traktować będzie, podobnie jak dwie poprzednie książki, o pierwszych powojennych latach Elbląga i jego mieszkańców.

Choć dzieło tym razem będzie miało charakter fabularyzowany, to oparte zostało na na dokumentach, a wątki fikcyjne mają w nim jedynie charakter epizodyczny – podkreśla autorka.

Głównym bohaterem książki jest Bronek, elblążanin, który w 2005 roku zainteresował się przeszłością matki i ojca oraz ich rodziców. Nie bezinteresownie. Miał nadzieję na odszkodowanie. Rodzice siedzieli przecież w stalinowskim więzieniu. Dziadek Michał Jedynak z AL zginął w sierpniu 1945 roku w tajemniczych okolicznościach. Oficjalnie to reakcyjne „bandy”, nieoficjalnie nikt w to nie wierzył.

Kto zabił? Pozostało tajemnicą.

Bronek prowadzi własne „śledztwo” korzystając z pomocy dziennikarki, która czytała dokumenty dotyczące rodziców w IPN. Poznaje on poplątane losy nie tylko swojej rodziny, ale i płka Nieczuja – Ostrowskiego, dowódcy 106 dywizji AK, w wolnej Polsce generała.

W książce autorka powraca do „Sprawy elbląskiej” - pożaru hali turbinowej Zamechu w 1949 roku.

Jak się okazuje wydarzenie to kryje jeszcze wiele zagadek… By je poznać trzeba jednak przeczytać „Po dwóch stronach barykady”.

Grażyna Wosińska jest stypendystką marszałka województwa warmińsko-mazurskiego (chodzi o wydanie książki: „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną”). Publikację objęli honorowym patronatem: Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%