› inwestycje drogowe
13:14 / 24.01.2013

Kolejne inwestycje na Bielanach. Nowe osiedla zostaną skanalizowane

Kolejne inwestycje na Bielanach. Nowe osiedla zostaną skanalizowane

fot. archiwum elblag.net

Inwestycji na Bielanach ciąg dalszy. Rozbudowujące się osiedle mieszkaniowe domków jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych, wkrótce zyska sieć kanalizacji deszczowej. W tym roku gotowa ma być również koncepcja programowo – przestrzenna budowy nowych ulic we wschodniej części Bielan.

Od 2011 roku trwa zabudowa terenu pomiędzy ulicami Fromborską, Okrężną i Wileńską. Nowe budownictwo mieszkaniowe realizują tu dwaj elbląscy deweloperzy. Pod koniec 2012 r. firma Mytych oddała przy ul. Okrężnej pierwsze dwa, z czterech planowanych, budynki wielorodzinne. Z kolei firma PW Jankowiak jest w trakcie budowy pierwszego budynku wielorodzinnego. W planach jest jeszcze jeden oraz osobne obiekty usługowe przedszkola i apteki.

W sąsiedztwie ogrodów działkowych przy ul. Okrężnej i Fromborskiej, kontynuowana jest również zabudowa jednorodzinna. W realizacji znajduje się około 12 domków. Większość z nich osiągnęła już stan surowy. Wobec postępującej zabudowy, Miasto w ubiegłym roku wykonało tymczasowe nawierzchnie pierwszych ulic osiedlowych.

Działki budowlane w tej części Bielan, wcześniej, bo w 2010 r. zostały uzbrojone w wodociąg. W tym roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Elblągu, planuje przystąpić do budowy kanalizacji deszczowej w ulicach: Haliny Poświatowskiej, Okrężnej, Druskiennickiej, Nowogródzkiej, Tarnopolskiej, Grodzieńskiej i Kowieńskiej. Obecnie tylko część z nich posiada wyznaczony, utwardzony pas drogowy. Pozostałe istnieją wyłącznie w szkicach i planach.

W pierwszym etapie tej inwestycji, wykonane zostaną kanały deszczowe, separatory oraz wylot kolektora dla podczyszczonych wód opadowych. W drugim etapie wykonane zostaną deszczowe wpusty uliczne z osadnikami wraz z przyłączami. Całkowita długość projektowanej kanalizacji deszczowej wyniesie 1,8 km. Odbiornikiem podczyszczonych wód opadowych, będzie rzeka Babica w rejonie ul. Poświatowskiej, stanowiąca prawobrzeżny dopływ rzeki Elbląg.

To jednak nie koniec inwestycji w tej dzielnicy. W planie budżetowym Miasta na ten rok, znajduje się m.in. opracowanie koncepcji programowo - przestrzennej ulic zlokalizowanych w obszarze ul. Fromborskiej oraz przygotowanie koncepcji programowo - przestrzennej dla obszaru Osiedle Bielany - część wschodnia. W 2013 r. rozpocząć się ma również budowa oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Fromborskiej, od ul. Ogólnej do końca Bielan. W tym też roku, istniejący ciąg pieszo-rowerowy, ma zostać wydłużony z Bielan do Krasnego Lasu (razem z jego oświetleniem).

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Nowe budownictwo wielorodzinne na Bielanach

09.07.2012 komentarzy 10

Około 200 nowych mieszkań powstanie w najbliższych kilku latach, w południowo-wschodniej części dzielnicy Bielany. Na działkach pomiędzy ulicami Fromborską,...

Na Bielanach powstają nowe drogi i domki jednorodzinne

08.08.2012 komentarzy 1

We wschodniej części dzielnicy Bielany trwa kontynuacja zabudowy mieszkalnej. Na terenie między ulicami Fromborską i Okrężną powstają nowe osiedla...

Rusza budowa oświetlenia ulicy Fromborskiej

25.10.2012

Ponad 200 tys. zł kosztować będzie ustawienie lamp oświetleniowych wzdłuż chodnika i ścieżki rowerowej na ul. Fromborskiej. Miasto w zeszłym tygodniu...