› inwestycje drogowe
17:06 / 06.11.2012

Kolejne kilometry dróg w okolicach Elbląga doczekają się przebudowy

Kolejne kilometry dróg w okolicach Elbląga doczekają się przebudowy

fot. Konrad Kosacz

Prawie 20 kilometrów dróg przebiegających przez powiat elbląski, ma szansę na dofinansowanie w ramach przyszłorocznej edycji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Z puli tzw. schetynówek, przebudowane mają zostać drogi w gminach Elbląg, Markusy, Tolkmicko, Milejewo i Rychliki.

30 października wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych na rok 2013. Łącznie do wojewody złożono 40 wniosków na przebudowę 90 km dróg powiatowych i gminnych w całym województwie. Ich wartość opiewa na kwotę 28,7 mln zł. To o połowę mniej od przekazanej przez rząd puli, która wynosi 59,7 mln zł.

Bardzo wysoko we wspomnianym rankingu znalazły się wnioski, złożone przez samorządy powiatu elbląskiego. Starostwo Powiatowe w Elblągu zgłosiło do przyszłorocznej edycji „schetynówek” aż trzy projekty. Najlepiej z nich oceniony został wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej nr 1147N: droga woj. 504 – Pogrodzie – Brzeziny – Rychnowy – Huta Żuławska – Przybyłowo o długości 8,8 km. Realizowana w partnerstwie z Miastem i Gminą Tolkmicko oraz Gminą Milejewo inwestycja, znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej (na 19 projektów) w kategorii dróg powiatowych. Wartość tego projektu to ponad 6,2 mln zł. Dofinansowanie ma wynosić ponad 2,6 mln zł.

Na ósmej pozycji znalazł się wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej nr 1185N: Jelonki – Śliwice – Rychliki – Gołutowo na odcinku  Rychliki – Gołutowo o dł. 4,2 km. Powiat elbląski zamierza przeprowadzić tę inwestycję w partnerstwie z Gminą Rychliki. Warto nadmienić, że projekt ten stanowi kontynuację przebudowy tej drogi, rozpoczętej w latach ubiegłych. Wcześniej modernizacji doczekał się odcinek Jelonki-Śliwice. Odnowę nawierzchni odcinka z Rychlik do Gołutowa wyceniono na 3,9 mln zł, z czego dofinansowanie wynosić ma 1,6 mln zł.

Trzeci z wniosków złożonych przez powiat elbląski, zajął na liście rankingowej 17 miejsce. Dotyczy on remontu drogi powiatowej nr 1126N na odcinku Złotnica – Zwierzno o długości 3,1 km. Zadanie to realizowane ma być w partnerstwie z Gminą Markusy. Wartość inwestycji to 2,1 mln zł. Wniosek na dofinansowanie opiewa na kwotę 900 tys. zł.

W kategorii dróg gminnych wysokie, bo drugie miejsce na wstępnej liście rankingowej (wśród 21 projektów), zajął wniosek Miasta i Gminy Tolkmicko. Dotyczy on przebudowy czterech ulic w Tolkmicku o łącznej długości 1,6 km. W ramach tego zadania wyremontowane mają zostać ulice Elbląska, Plac Wolności,  Kościelna i Szkolna. Koszt inwestycji wyceniono na 5,6 mln zł. Dofinansowanie wynosić ma 2,4 mln zł.

Ostatnim z wniosków złożonych przez samorządy naszego powiatu, dotyczy remontu drogi gminnej w Nowinie o długości 990 m. Projekt gminy wiejskiej Elbląg, znalazł się na 13 miejscu listy rankingowej. Koszt inwestycji to 1,4 mln zł, z czego dofinansowanie miałoby wynosić 600 tys. zł.

Jak się okazuje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystkie złożone do programu „schetynówek” wnioski, mają szansę na uzyskanie finansowania z budżetu państwa. O tym jednak czy tak będzie, dowiemy się jeszcze w listopadzie. Obecnie bowiem, samorządy mogą wnosić zastrzeżenia do opublikowanej przez wojewodę wstępnej listy rankingowej. Można jedynie żałować, że do programu przyszłorocznych „schetynówek” nie zgłoszono żadnej inwestycji drogowej z Elbląga.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Drogi w gminach Markusy, Tolkmicko, Milejewo i Rychliki czeka przebudowa

20.09.2012 komentarzy 1

Elbląskie starostwo zamierza w przyszłym roku wyremontować kolejne kilometry dróg powiatowych. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg...