› bieżące
10:28 / 24.01.2013

Kolejne niemieckie tramwaje trafią do Elbląga

Kolejne niemieckie tramwaje trafią do Elbląga

fot. gdanskietramwaje.psstm.prohost.pl

Prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku do Elbląga trafią dwa zmodernizowane wagony przegubowe, zakupione przez Tramwaje Elbląskie w Niemczech. Spółka w tym miesiącu podpisała wstępną umowę na kupno dwóch tramwajów typu N8C.

- Są to trójczłonowe, 26 metrowe wagony, które po załatwieniu wszelkich formalności trafią na nasze tory – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Podpisanie umowy to pierwszy krok w tej sprawie. Drugim będzie modernizacja pozyskanego taboru.

Nowe wagony tramwajowe, które pojawią się w Elblągu to efekt działań, mających na celu poprawienie komfortu podróży po mieście. Jest to także początek modernizacji taboru tramwajowego w Tramwajach Elbląskich.

- Odnawiamy tabor tramwajowy – informuje wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski. - Pierwsze kroki w tym zakresie już podjęliśmy. Dzięki udanym negocjacjom, jeszcze w tym roku na elbląskich torach powinny pojawić się używane lecz kompletnie zmodernizowane dwa nowe tramwaje.

Oba wagony zostały zakupione w Niemczech, gdzie służyły w jednym z tamtejszych miast. W jakim? Władze spółki Tramwaje Elbląskie nie chcą na razie tego ujawnić. Podobnie, jak kwoty, jaką firma będzie musiała zapłacić za ich kupno i modernizację.

Z naszych informacji wynika, że zakupione przez Elbląg wagony to tramwaje typu Düwag N8C, produkowane w latach 1978-1986 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik. N8C jest pojazdem wysokopodłogowym, trójczłonowym, ośmioosiowym, dwukierunkowym – posiada drzwi po obu stronach pojazdu oraz kabiny motorniczego na obu końcach. Pojazd wyposażony jest w dwie pary drzwi szerokich oraz dwie pary drzwi wąskich na końcach – brak drzwi w środkowym członie. Drzwi wyposażone są w rozkładany stopień, ułatwiający wejście do pojazdu z poziomu szyn. Wagony posiadają uchylne okna, rozruch tyrystorowy, piasecznice. Łącznie zbudowano 76 sztuk pojazdów tego typu – 54 dla Dortmundu oraz 22 dla Kassel. Tramwaj może zabrać łącznie 226 osób (źródło: Wikipedia). Od 2007 r. tramwaje tego typu kursują po Gdańsku. Dla przykładu, władze Gdańska za jeden sprawny skład zapłaciły 40 tys. euro.

Przypomnijmy, że obecnie w posiadaniu Tramwajów Elbląskich jest 14 wagonów niemieckich GT6, sprowadzonych do Elbląga w 1996 r. Wszystkie wyprodukowane przez firmę Düwag w latach 1958-1965, wcześniej poruszały się po niemieckim mieście Mainz. Wagony te zastąpiły polskie tramwaje typu 5N i 5ND, które jeździły po Elblągu od 1957 r. W 2006 r. miasto zakupiło 6 nowych wagonów niskopodłogowych PESA 121N tzw. ogórki. Wciąż jednak ponad połowę taboru Tramwajów Elbląskich, stanowią wagony typu Konstal 805Na. Zostały one wprowadzone do eksploatacji w naszym mieście w 1980 r. Łączna liczba wszystkich wagonów w Elblągu to 41. Ich średni wiek wynosi 30 lat.

7
3
oceń tekst 10 głosów 70%

Powiązane artykuły

Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?

11.04.2013 komentarzy 2

Niektóre elbląskie tramwaje mają już po 50 lat. Ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W ostatni weekend w jednym z wagonów doszło do...