› bieżące
06:58 / 21.02.2018

Kolejne średniowieczne eksponaty zdigitalizowane. Zobacz gdzie można zobaczyć je na co dzień i w sieci

Kolejne średniowieczne eksponaty zdigitalizowane. Zobacz gdzie można zobaczyć je na co dzień i w sieci

fot. nadesłana

Dwa kolejne eksponaty dołączyły do średniowiecznej kolekcji cyfryzowanej przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, działającą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid"  w Elblągu. Swoje zbiory udostępniło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Wersję cyfrową zyskały dwa obiekty, które na co dzień można zobaczyć w Muzeum w Działdowie. To ceramiczna figurka jeźdźca z XV/XVI wieku oraz kamionkowy pucharek z XIV/XV wieku.

Kontynuujemy współpracę z muzeami w regionie, digitalizując najcenniejsze eksponaty 

– mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Dzięki realizacji projektów najszerszy zbiór scyfryzowanych obiektów aktualnie dotyczy epoki średniowiecza.

         fot. kamionkowy pucharek z przełomu XIV i XV wieku

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od wielu nieznanych dotąd stron, wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego, m.in. tych, które wersje cyfrowe zrealizowała Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Figurki ceramiczne, a wśród nich prezentowana figurka konika z jeźdźcem z Działdowa, są bardzo interesującą grupą zabytków charakterystycznych dla terenów silnie związanych w średniowieczu z niemieckojęzycznym kręgiem kulturowym. Najwięcej egzemplarzy pochodzi z terenu dzisiejszych Niemiec, niemniej sporą ilość odkryto także w Czechach, na Śląsku, w Słowacji, Austrii oraz na Węgrzech. Tym bardziej tego typu znalezisko odkryte w Działdowie jawi się jako rzadko spotykany import zachodnioeuropejski na pograniczu mazursko-mazowieckim. Z kolei kamionkowy pucharek, również znaleziony w Działdowie, z tzw. "Grupy Falkego" z wyobrażeniem "twarzy brodacza" nazywany jest również kamionką łużycką.

Dwa działdowskie eksponaty dołączyły do grupy scyfryzowanych średniowiecznych artefaktów z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, które można oglądać na stronie cyfrowewm.pl

Link do zbiorów:

 http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/69/interaktywne-muzeum-panstwa-krzyzackiego-w-dzialdowie

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%