› relacje
13:35 / 09.11.2013

Kolejny cykl Elbląskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie z Pawłem Smoleńskim

Kolejny cykl Elbląskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie z Pawłem Smoleńskim

fot. Krzysztof Dubiel

            W piątek odbyło się czwarte spotkanie z cyklu Elbląskiej Jesieni Literackiej. Z dziennikarzem, publicystą, reporterem - Pawłem Smoleńskim rozmawiała Agnieszka Błaszczyk.            

Paweł Smoleński chociaż nie nazwałby siebie podróżnikiem, uwielbia poznawanie nowych kultur. Do Izraela podróżuje już 20 lat. Czuje się tam tak dobrze jak w Polsce i nie potrafiłby zdecydować, które miejsce jest mu bliższe. Izrael to kraj, który nadaje się do kochania – wyznaje. Zachwyca go przede wszystkim różnorodność kultur, która przejawia się w każdej dziedzinie życia. Największe różnice widoczne są w religii, sposobie ubierania się, kuchni oraz formie postrzegania świata i poglądach politycznych. Ile mieszkańców Izraela tyle zdań na każdy temat. Jest to najbogatsze miejsce na ziemi – twierdzi autor. Związane jest to z obszerną historią oraz przywiązaniem do tradycji.

W trakcie dyskusji przyznał, że poza kulturą Izraela fascynuje się górami. Miłość do Tatr i Podhala zakiełkowała już kiedy był dzieckiem. Uwielbia czytać kryminały, książki Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Szczygła oraz Hanny Kral. Od 24 lat pracuje dla Gazety Wyborczej. Ze swoich podróży czerpie wiedzę i inspiracje do pisania książek i reportaży. Za książkę "Pochówek dla rezuna" w 2003 roku otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz dwie nagrody za twórczość o Izraelu.

Za tydzień odbędzie się już ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Elbląskiej Jesieni Literackiej. Gościem będzie Wojciech Górecki, specjalista w temacie Kaukazu. Do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej zapraszamy 15 listopada na godzinę 18.00. Wstęp wolny.

13
0
oceń tekst 13 głosów 100%