› bieżące
12:08 / 31.12.2012

Kolejny przypadek zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście zareagowano w porę

Kolejny przypadek zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście zareagowano w porę

Do komory hiperbarycznej gdyńskiego szpitala trafiła 11-letnia dziewczynka z Elbląga, która zaraz po Świętach zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego w łazience. Jest to już drugi przypadek zatrucia czadem w ostatnim czasie na terenie Elbląga i okolic.

Do zdarzenia doszło 27 grudnia br. o godzinie 11.00 na ulicy Wojska Polskiego w Elblągu. 11-latka brała kąpiel. Jej matka zauważyła, że dziecko źle się poczuło, a chwilę później straciło przytomność. Rodzina natychmiast przewiozła dziewczynkę do szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Tam lekarz zadecydował, by trafiła do komory hiperbarycznej szpitala w Gdyni. Teraz jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Niemniej policjanci będą sprawdzali, czy przewody instalacji kominowej były w należyty sposób przeglądane przez administratora budynku. Podobny przypadek miał miejsce 2 tygodnie wcześniej w podelblaskiej miejscowości Dworki. Tam mogło dojść do tragedii rodzinnej, kiedy to w nocy ulatniał się trujący gaz z nieszczelnych przewodów kominowych.

Policjanci nadal apelują! Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. TLENEK WĘGLA, potocznie zwany czadem, to w temperaturze pokojowej bezbarwny i bezwonny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Ma jednak bardzo silne własności toksyczne. W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla może występować w całej kubaturze pomieszczenia.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego trwałego połączenia z ponad 80% hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Ważna jest także ekspozycja tlenku w czasie.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkeim węgla (czadem) ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często, nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

TLENEK WĘGLA powstaje najczęściej w wyniku niepełnego spalania. Przyczyną tego może być:

-  niewystarczająca drożność instalacji tj. trzonów kominowych odprowadzających spaliny - w końcowym efekcie mogąca prowadzić do pożarów sadzy w przewodach kominowych,

-  niesprawność urządzeń grzewczych (piecyków, pieców).

Kumulacja tlenku węgla w pomieszczeniu następuje ponadto w wyniku niedostatecznej wymiany powietrza, powodowanego często przez niedostateczną lub niesprawną wentylację.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.


Jakub Sawicki, KMP w Elblągu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%