Kolka u niemowlaka. Podpowiadamy, co zrobić, aby przetrwać ten okres!
Często u niemowlaków występuje tzw. kolka. Dziecko płacze, a rodzice rozkładają ręcę bo nie wiedzą co zrobić, jak pozbyć się tego bólu u malucha. Podpowiadamy w jaki sposób możesz pomóc swojemu dziecku w tych trudnych momentach.
Kolka to częsta dolegliwość u dzieci. Zazwyczaj ustępuję około 3-4 miesiąca życia. Jak wielu rodziców myśli nie dotyczy tylko niemowlaków karmionych naturalnie, ale także tych sztucznym mlekiem.
Kolka jest to napadowy płacz, niedający się ukoić. Niemowlę bardzo płacze, pręży się i gwałtownie podkurcza nóżki, a brzuszek malucha może być powiększony i twardy. Atak kolki pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zwykle pojawiają się około 3 tygodnia dziecka i zanikają około 3 – 4 miesiąca życia. Zazwyczaj występuję w godzinach popołudniowych i wieczornych. Warto zauważyć, iż kolka nie jest chorobą! Jest to jedynie przykra dolegliwość, która mija. Jednak przy wystąpieniu pierwszej kolki warto udać się do lekarza w celu zbadania malca. Objawy przypominające kolkę mogą wystąpić przy niektórych chorobach takich jak: niedrożność jelit, czy też infekcji. Niestety nie wiadomo jakie są przyczyny wystąpienia kolki. Jednak na wiele czynników zwraca się uwagę, które mogą ją spowodować.
* niedojrzałość układu pokarmowego i związana z tym nieprawidłowa praca jelit
* niedojrzałość układu nerwowego a kolka, jako wynik odreagowywania nadmiaru bodźców
* przejedzenie, niemowlę zjada zbyt dużo pokarmu, a jego niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z prawidłowym i sprawnym trawieniem
* łykanie powietrza w czasie jedzenia
* wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiącą piersią
Pierwszą ważną sprawą w sposobach na kolkę jest opanowanie zdenerwowania i własnego lęku, ponieważ maluchowi może udzielać się twój stan, a wtedy twoje negatywne uczucia doprowadzą je do płaczu. Warto także pamiętać, że ważne są wybory dietetyczne mamy. Jeżeli karmi się piersią powinno się na jakiś czas wyeliminować na jakiś czas ze swojego jadłospisu mleko i potrawy mleczne, by sprawdzić czy kolka ustąpi. Po za tym powinno się zrezygnować z kofeiny, ostrych przypraw, a także warzyw powodujących wzdęcia (fasola, kapusta). Można również zastosować herbatkę z kopru włoskiego. Rodzice malucha nie powinni zapominać o odpowiednich technikach karmienia. Należy karmić dziecko spokojnie bez pośpiechu w pozycji uniesionej. Zwrócić uwagę powinno się także na to, żeby pokarm podawano w wyznaczonych ilościach, w odpowiedniej butelce przy pomocy dobrego smoczka. Po nakarmieniu dziecka przytrzymać je trzeba w pozycji uniesionej jeszcze przez około 30 minut do odbicia. Dobrze też jest masować brzuch dziecka okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara.
Niestety nie ma żadnego magicznego specyfiku, który pomógłby zlikwidować kolkę u maluszka. Jedynym skutecznym lekiem jest bliskość rodzica, a także czas.