› bieżące
22:00 / 17.04.2013

Komisarz miasta będzie z Dzierzgonia? Taka może być propozycja wojewody

Komisarz miasta będzie z Dzierzgonia? Taka może być propozycja wojewody

To obecnie jeden z najbardziej gorących tematów w naszym mieście. Cały czas powstają spekulacje, kto zostanie komisarzem dla Elbląga i pokieruje miastem do czasu wyboru nowych władz miasta. Padają różne nazwiska, ale wiele wskazuje na to, że komisarzem będzie osoba spoza naszego miasta. Konkretnie z Dzierzgonia.

Według naszych nieoficjalnych informacji, to stanowisko proponowane było Witoldowi Wroblewskiemu, byłemu wiceprezydentowi miasta za czasów rządów Henryka Słoniny. Obecnie zaś piastuje stanowisko członka zarządu województwa. Wróblewski jest obecnie bardzo blisko PSL. Startował nawet w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy tej partii. Jednak wicemarszałek odmówił objęcia stanowiska komisarza miasta.

Jedno jest pewne, nazwisko komisarza dla Elbląga powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu. Taką osobę, po odwołaniu władz miasta w referendum, wskazuje wojewoda Marian Podziewski. I to ten urzędnik podejmuje praktycznie samodzielnie decyzję w tej sprawie. Nazwisko osoby, która pokieruje naszym miastem już trafiła do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W ministerstwie jednak wszyscy nabrali wody w usta.

- To decyzja premiera – usłyszeliśmy od pracowników sekcji prasowej tego ministerstwa.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dowiedzieliśmy się, że premier Donald Tusk podejmie w tej sprawie decyzję „w najbliższym czasie”. Wiadomo też, że informacje płynące z Elbląga wstrząsnęły liderem Platformy Obywatelskiej. Zażądał raportu i uzdrowienia sytuacji w elbląskiej Platformie Obywatelskiej. Może to oznaczać nie tylko pożegnanie z karierą w partii Grzegorza Nowaczyka, ale również jego mentora – marszałka Jacka Protasa. W sobotę zbiera się zarząd powiatowy elbląskiej Platformy Obywatelskiej aby przeanalizować to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich tygodni w mieście. Z pewnością nie będzie to sympatyczne spotkanie dla wielu, dziś jeszcze czołowych polityków elbląskiej PO.

- Wojewoda może odgryźć się na krnąbrnym mieście Elblągu – mówi nam jeden z polityków PO. - Z pewnością elbląscy działacze Platformy zabiegają o ustanowienie komisarzem swojego polityka, aby ratować w mieście jeszcze co się da dla partii. Jednak Podziewski pamięta, że Elbląg i władze miasta sprzeciwiały się wielokrotnie jego decyzjom. Jak choćby w przypadku walki o dyspozytornię Pogotowia Ratunkowego.

Jeden z liderów elbląskiej Platformy Obywatelskiej mówi nam, że prawdopodobnie osobą wyznaczoną na komisarza w Elblągu będzie człowiek PSL-u z Dzierzgonia. Były burmistrz tego miasta.

- Wiele na to wskazuje, że będzie to właśnie osoba spoza Elbląga – mówi działacz PO. - Pewnie po to, aby nie ulegała naciskom lokalnych środowisk politycznych i społecznych.

Cały czas czekamy na decyzję premiera w tej sprawie.

9
4
oceń tekst 13 głosów 69%