› poradnik
10:47 / 12.04.2016

Komu potrzebna waga laboratoryjna?

Komu potrzebna waga laboratoryjna?

Ile waży pszczoła przed i po obiedzie? Które ziarnko jęczmienia ma większą masę? Ile barwnika lapis lazuli należy wsypać do lakieru czy farby, aby uzyskać kolor turkusowy a nie seledynowy? Jak często stajemy przed takimi pytaniami? Zazwyczaj nie stajemy. Dlatego też rzadko na wyposażenie przeciętnego gospodarstwa domowego składa się waga laboratoryjna.

Z aptekarską dokładnością

Można by się jednak zdziwić, ile jest dziedzin życia wymagających precyzyjnego określania masy substancji niezwykle lekkich lub ich śladowych ilości, do czego potrzebne jest wyjątkowo dokładne urządzenie, jakim niewątpliwie jest waga laboratoryjna. Potrafimy określić masę chyba wszystkiego; począwszy od planet, przez bakterie i wirusy, na jądrze atomu skończywszy. Zespół Svena Sturma z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Maksa Plancka w Heidelbergu dokonał nawet pomiaru masy elektronu powiązanego z jądrem atomu węgla.

Waga wadze nierówna

Waga to wynalazek znany już w czasach faraonów i od tamtej pory powstało wiele jej odmian oraz rodzajów. Elektroniczna waga laboratoryjna, zwana też precyzyjną, to najnowocześniejsza wersja i zarazem najdokładniejsza. Jej działanie opiera się na pomiarze kąta skręcenia włókna kwarcowego. Aby proces pomiaru przyspieszyć, tego typu waga laboratoryjna tłumiona jest mechanicznie lub pneumatycznie. Zależnie od dokładności (i/lub nośności) wagi laboratoryjne podlegają podziałowi na:

  • techniczne o dokładności do 0,1 g
  • analityczne o dokładności do 0,01 g
  • półmikroanalityczne o dokładności do 0,001 g
  • mikroanalityczne o dokładności do 0,0001 g
  • ultramikroanalityczne o dokładności do 0,00001 g

Nieznośna lekkość bytu

Komu i do czego potrzebna jest waga laboratoryjna potrafiąca określić masę z dokładnością do 0,00001 g? Średniej wielkości pszczoła waży ok. 0,1 g i jest to praktycznie ciężar dla człowieka nierejestrowalny przy pomocy dostępnych mu zmysłów. O ile nie ma do dyspozycji specjalnych instrumentów, do których waga laboratoryjna z pewnością należy. Czy zachodzi potrzeba określania masy obiektów tak małych lub substancji w tak niewielkich ilościach? W warunkach domowych raczej nie. Ale…

Waga laboratoryjna nie tylko do laboratorium

Otóż istnieje wiele dziedzin nauki, gospodarki czy przemysłu, w których jest ona po prostu niezbędna. Wszelkiego typu laboratoria naukowo – badawcze, uniwersytety, politechniki, instytuty i szkoły techniczne używają jej na co dzień, podobnie jak laboratoria analityczne, medyczne i farmaceutyczne w szpitalach, klinikach, przychodniach i aptekach oraz cały przemysł kosmetyczny. Waga laboratoryjna to także jedno z podstawowych narzędzi w branży jubilerskiej i złotniczej.

Więcej o wagach laboratoryjnych na stronie: http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html, gdzie znaleźć można różne modele wag precyzyjnych Steinberg Systems.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%