› zapowiedzi
10:42 / 27.02.2013

Koncert Muzyki Dawnej w Młodzieżowym Domu Kultury

Koncert Muzyki Dawnej w Młodzieżowym Domu Kultury

fot. Na zdj. Anna Krzysztofik-Buczyńska

Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu serdecznie zaprasza dnia 2 III 2013 r. godz. 18.00 na Koncert Muzyki Dawnej, w którym wystąpią muzycy Filharmonii Podlaskiej: Anna Krzysztofik – Buczyńska i Amadeusz Buczyński.

Anna Krzysztofik Buczyńska ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu , OSM I i II st. w Bytomiu M. oraz studia magisterskie i podyplomowe w Filii AMFC w Białymstoku. Jako pianistka brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła m. in. pod kierunkiem A. Orłowieckiego /Rosja/ czy J. Rosea /USA/.

Wystąpiła z recitalem klawesynowym w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Jako solistka wzięła udział w Forum Muzyki Dawnej w AMFC w Warszawie, a także w 12 Dniach Bachowskich w AM w Krakowie. Jest wykładowcą w UMFC w Białymstoku. Jako klawesynistka i pianistka bierze czynny udział w życiu muzycznym miasta i regionu. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, wykonując partie basso continuo na klawesynie i pozytywie.

Jako muzyk orkiestrowy pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu i czelesty. Brała udział w koncercie Filharmoników w Petersburgu w Soborze Smolnym, a także w tournée koncertowym w Szwajcarii. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI – wiecznej do współczesnej.

Amadeusz Michał Buczyński urodził się w Elblągu. Tam ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Mariana Wójcickiego oraz Liceum Muzyczne w klasie prof. Jerzego Hazuki. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Białymstoku w klasie prof. Stanisława Kuka. Laureat wielu konkursów skrzypcowych, m. in. II nagroda na Pomorskich Spotkaniach Muzycznych w Szczecinie, III nagroda na ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Uczestnik wielu kursów skrzypcowych u wybitnych profesorów.

Przez wiele lat był koncertmistrzem w orkiestrze szkolnej, a następnie akademickiej. Aktualnie jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pracuje też jako nauczyciel skrzypiec w Prywatnej Szkole Muzycznej nr 3 w Białymstoku. W trakcie studiów zaczął rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki dawnej, a 10 lat temu założył zespół muzyki dawnej CONSORT 415, który obecnie funkcjonuje w ramach Opery i Filharmonii Podlaskiej i jest jego koncertmistrzem.

Amadeusz Buczyński gra na skrzypcach, będących kopią instrumentu Stradivariusa z 1715 r., będącego własnością Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach- Toccata D-dur BWV 912
Johann Christian Bach- Sonata D-dur op.16 nr 1 Allegro assai, Andante grazioso
Johann Christoph Friedrich Bach- Sonata D-dur BR B 15 Allegretto, Minuetto
Wilhelm Friedmann Bach- Fantazja a-moll F.23
Carl Philipp Emanuel Bach- Sonata g-moll H524.5 Allegro, Adagio,
Allegro Georg Philipp Telemann- Trio sonata a-moll TWV 42 Largo, Vivace, Affettuoso, Allegro

Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn
Amadeusz Buczyński – skrzypce barokowe
Marcin Skotnicki – flet prosty

Dzięki uprzejmości Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, z której został wypożyczony klawesyn, w naszym mieście po raz pierwszy usłyszymy dźwięki tego instrumentu.

Koncert odbędzie się w sali kameralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, przy ul. Warszawskiej 51.

MDK

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%