› bieżące
08:47 / 07.01.2015

Koniec prostestów lekarzy. Jest porozumienie

Koniec prostestów lekarzy. Jest porozumienie

fot. Paweł Supernak /PAP

7 stycznia to data, którą zapamiętają wszyscy Ci, którzy mieli problemy z dotarciem do swojego lekarza rodzinnego. Po 15 godzinach negocjacji udało się podpisać porozumienie pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, a lekarzami. Przychodnie, które do tej pory były zamknięte powinny już dziś działać.

Negocjacje rozpoczęły się wczoraj, 6 stycznia, około godziny 16. Przyjechali na nie szef PZ Jacek Krajewski, Marek Twardowski z zarządu, prawnik mec. Ryszard Bigosiński oraz eksperci - Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński. Po godzinie 22 do spotkania w ministerstwie dołączyli prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Porozumienia Zielonogórskiego na Podkarpaciu Mariusz Małecki oraz Włodzimierz Bołtruczuk, prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców. To województwa, w których pacjenci są najbardziej narażeni na brak dostępności do swojego lekarza rodzinnego - podało Porozumienie Zielonogórskie na Facebooku.

Na razie nie są znane szczegóły rozmów. W tej chwili obie strony spisują protokół ze spotkania.

Porozumienie oznacza, że dziś w Elblągu wszystkie przychodnie będą już czynne. Teoretycznie lekarze powinni przyjmować pacjentów już od godziny 8 rano. Nasza redakcja sprawdzi wszystkie placówki, które w okresie protestów były zamknięte.

Opr. na podst. rmf24.pl

Siedem najważniejszych punktów porozumienia (źródło: wiadomosci.gazeta.pl)

1. Umowy będą aneksowane od 1 stycznia. To oznacza, że te przychodnie, które nie podpisały umowy, będą mogły ją podjąć, podpisując aneks do umów datowany na 1 stycznia.

2. Deklaracje eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), które zadziałają wadliwie - czyli zaznaczą omyłkowo w systemie ubezpieczonego pacjenta na czerwono - czyli jako nieubezpieczonego, nie będą powodowały, że pacjent będzie musiał składać deklarację od nowa. Dotychczas pacjent nieprawidłowo wskazany jako nieubezpieczony tracił uprawnienia (dotyczyło to aż 1/3 pacjentów). Teraz wystarczy wyjaśnienie sytuacji.

3. W trakcie trwania umowy lekarza POZ z NFZ jej zapisy nie mogą być zmieniane jednostronnie.

4. Umowy, które podpiszą lekarze, będą mogły być zawierane na maksymalnie 12 miesięcy, a nie bezterminowo.

5. W porozumieniu jest też zapis o możliwości stwierdzenia zgonu przez powoływanego przez starostę powiatowego koronera. Dotychczas robił to lekarz pierwszego kontaktu. Często musiał odrywać się od pacjenta, opuszczać przychodnię, co wiązało się z dużym ryzykiem dla jego podopiecznych.

6. Stawka kapitacyjna będzie wynosić 140 zł rocznie za jednego pacjenta. Będzie też sukcesywnie podwyższana. Pierwsza zwyżka ma nastąpić w lipcu (do 142 zł).

7. Kontrola NFZ w placówce medycznej może się odbyć po uprzedzeniu przychodni na 48 godz. przed wizytą kontrolerów. Będzie mogła trwać maksymalnie 12 dni.

9
1
oceń tekst 10 głosów 90%