› bieżące
15:38 / 22.02.2013

Konkurs Black Box to jedna wielka niewiadoma i mnóstwo pyszności

Konkurs Black Box to jedna wielka niewiadoma i mnóstwo pyszności

Drób, boczek, cebula, boczniaki i 2 godz i 15 minut – to wystarczyło, by poznać umiejętności kulinarne młodych wszak już uzdolnionych przyszłych kucharzy, podczas konkursu BLACK BOX, zorganizowanego w Zespole Szkół Gospodarczych. To pierwszy taki konkurs, kiedy młodzież staje przed jedną wielką niewiadomą i ma do dyspozycji kilka surowców i głowę pełną kulinarnych pomysłów.

- Konkurs Black Box polegał na tym, że uczniowie przychodzą i nie wiedzą, co będą robić i z jakich produktów. To jest taka niespodzianka – wyjaśnia Katarzyna Gliniecka, współorganizatorka konkursu. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów, wyłonionych spośród 20 chętnych. Wszyscy, ci którzy chcieli spróbować swoich sił w konkursie musieli najpierw rozwiązać test z wiedzy o tematyce kulinarnej. Najlepsza „dwunastka” dwoiła się i troiła, by przygotować coś smacznego, a przy tym zaskakującego– dodaje nauczyciela i współorganizatorka konkursu. Podstawowy zestaw, którego należało użyć składał się z piersi z kurczaka, boczku, cebuli i boczniaków, zaś pozostałe dodatki typu przyprawy, każdy z uczestników mógł dobrać według własnego uznania. W jury zasiedli szefowie kuchni z elbląskich restauracji, m.in. z Restauracji „Studnia Smaków” - Michał Jankowski, Małgorzata Jachna – Kopańska z Restauracji „Bałtycka” z Krynicy Morskiej, a także dwóch absolwentów szkoły – Michał Brzezicki i Artur Wilga. Oni też, oceniając potrawy, brali po uwagę aranżację, dobór surowców, smak potrawy i kreatywność.

-Jesteśmy zaskoczeni poziomem i umiejętnościami uczestników konkursu, tym bardziej, że wzięli nim udział zarówno uczniowie z klas I, jak i przyszli maturzyści – podkreśla Katarzyna Gliniecka. - Jest w nich duży potencjał, dlatego też zapraszamy do jury elbląskich restauratorów, by mogli sami ocenić i przyjrzeć się z bliska przyszłym kucharzom. - Po ostatnim konkursie, dwóch uczniów otrzymało staże – dodaje.

W dzisiejszym konkursie zwyciężył Mateusz Pinkus za potrawę - drobiowe roladki na puree z marchwi z pieczonymi ziemniakami. Trzech uczestników otrzymało wyróżnienia: Damian Machy za rewelacyjny smak mięsa, Edyta Wituk - za wybitny sos, Kamila Tajak - za inwencję twórczą.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Zagadka, której efektem są pyszne i autorskie potrawy (foto)

03.10.2013 komentarzy 1

Zeszłoroczna pierwsza edycja konkursu okazała się wielkim sukcesem organizatorów, ponieważ zgłosiło się do niej aż 20 uczniów, z których...

Zdjęcia ilość zdjęć 32