Konkurs! Wygraj książkę o elbląskiej miłości za żelazną kurtyną
Pod patronatem Prezydenta Elbląga i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ukazała się książka: „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną” Grażyny Wosińskiej, elbląskiej dziennikarki. Jest to powieść o reemigrantach z Francji, gen. Bolesławie Nieczuja-Ostrowskim oraz funkcjonariuszach bezpieki, a w tle Sprawa Elbląska.
Poniżej publikujemy informację Wydawnictwa Novae Res, które wydało książkę: „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną” Grażyny Wosińskiej, elbląskiej dziennikarki.
Powrót z Francji do powojennej komunistycznej Polski okaże się największym błędem Marii i jej córki Agaty, która zapłaci za tę decyzję szczególnie wysoką cenę.
Bronek Basista potrzebuje pieniędzy na spłatę kredytu. Gdy okazuje się, że być może mógłby się starać o odszkodowanie za krzywdę rodziców, którzy przeżyli gehennę w komunistycznej Polsce, zaczyna interesować się historią własnej rodziny. Jego matka, Agata, urodziła się we Francji, dokąd babcia Maria wyemigrowała za chlebem. Po powojennych zmianach ustrojowych w Polsce, zaczadzone propagandą kobiety zdecydowały się reemigrować do ojczyzny. Jakież było ich zdziwienie, gdy zamiast oczekiwanego raju robotników, napotkały biedę i wszechobecne represje.
„Miłość za żelazną kurtyną” to dramatyczna wielowątkowa opowieść o czasach stalinowskich, oparta na dokumentach i relacjach świadków.
Maria uważała, że przecież Michał nie mógł się mylić. Uznała, że członkostwo w PPR nie było głosem akceptacji dla zbrodni funkcjonariuszy NKWD. Sprawa katyńska nie miała tu znaczenia. Chociaż widziała ekshumację polskich oficerów na kronice filmowej. I chociaż po wyjściu z kina nie zjadła obiadu, bo nie mogła nic przełknąć. Widok czaszek z otworami z tyłu prześladował ją, szczególnie w nocy. Przez kilka dni myślała tylko o tej zbrodni Sowietów.
– Komunizm jest wspaniały, tylko ludzie zawodzą – powtarzała to jak mantrę, gdy nie rozumiała polityki Stalina.
Agata wierzyła więc we wszystko, co mówiła jej matka i co potwierdzała Celina. Bo przecież tak myślał i ojciec. A on był wyrocznią, nie miało znaczenia, że już nie żył.
Syn Agaty i wnuk Marii mieszka w Elblągu. Dzięki jego relacji i dokumentom z Instytutu Pamięci Narodowej, archiwów państwowych oraz elbląskiej Straży Pożarnej było możliwe napisanie przez autorkę powieści o historii Elbląga.
Grażyna Wosińska, elblążanka i dziennikarka. Autorka „Pożaru i szpiegów”, pierwszej książki o Sprawie Elbląskiej, oraz „Zbrodni czy wyrok na zdrajcy”, jedynej publikacji o organizacji KUL Zakon Krzyżacki. Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydenta Elbląga.
KONKURS!
Możesz wygrać książkę: „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną”, wystarczy, że wyślesz maila na adres konkursy@elblag.net. Tytuł wiadomości: Miłość. Odpowiesz na pytanie: dlaczego chcesz otrzymać tę książkę? Należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu. Tylko zwycięzcę poinformujemy o wygranej. Nagroda do odebrania w siedzibie redakcji, przy ul. Syrokomli 19. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia, do godziny 19:00. Powodzenia!