› poradnik
14:25 / 29.03.2017

Konsolidacja kredytów hipotecznych - kiedy warto?

Konsolidacja kredytów hipotecznych - kiedy warto?

Konsolidacja – czy to się opłaca? Z pewnością tak, ale nie dla wszystkich. Jeśli posiadasz klika zobowiązań i nie wiesz jak już radzić sobie z ich spłatą powinieneś koniecznie przeczytać poniższy artykuł, jeśli jednak spłacasz kredyty terminowo, a jest Ci jedynie ciężko, gdyż pozostaje Ci za mało środków wolnych na dostatnie życie to powinieneś raczej poszukać artykułu o tym jak zacząć oszczędzać. Konsolidacja – kiedy to się opłaca? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Konsolidacja – czym jest?

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim sposobem na połączenie kilku kredytów w jeden, w wyniku czego można obniżyć comiesięczną wartość swoich zobowiązań. W ten sposób można spłacać praktycznie każdy rodzaj zobowiązań bankowych np. karty kredytowe, linie odnawialne, kredyty ratalne, gotówkowe, samochodowe, ale też kredyty mieszkaniowe czy pożyczki hipoteczne.

Konsolidacja w tym miejscu ma na celu podreperowanie budżetu oraz finansów kredytobiorcy. Kredytem konsolidacyjnym spłaci on wszystkie swoje zobowiązania, a raty może dobrać w taki sposób, aby comiesięczne zobowiązania były łatwiejsze do udźwignięcia. Wydaje się to być świetnym rozwiązaniem, czyż nie? Nie do końca. Dłuższy okres spłaty kredytu to wyższe odsetki, a tym samym droższy kredyt, więc o tym powinno się pamiętać.

Dostępne na rynku kredyty konsolidacyjne można podzielić na dwie grupy, są to:

  • kredyty hipoteczne, w których zabezpieczeniem jest wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości,
  • kredyty gotówkowe, bez zabezpieczenia.

Jeśli chcesz skonsolidować kredyty hipoteczne to ich oprocentowanie w tym momencie spada do kilku procent oprocentowania rzeczywistego. W przypadku kredytów gotówkowych ich oprocentowanie będzie zbliżone do cen konsolidowanych kredytów gotówkowych.

Oczywiście zamiana kilku rat na jedną dla wielu będzie brzmieć bardzo kusząco, szczególnie jeśli obniży to ich zobowiązania miesięczne. Konsolidacja kredytów powinna być jednak kołem ratunkowym w przypadku problemów ze spłata zobowiązań.

Chcesz skonsolidować kredyty hipoteczne, a nie wiesz do jakiego banku się udać? Sprawdź!

Dlaczego konsolidacja może kusić?

Przede wszystkim skonsolidowanie kredytów spowoduje, że będziemy mieć jedną ratę, która po zsumowaniu poprzednich zobowiązań okaże się niższa. Zredukowanie liczby comiesięcznych rat pozwala również na lepszą orientację w swoich finansach oraz pozbycie się z nich chaosu. Łatwo jest coś przeoczyć, jeśli mamy co miesiąc do spłaty np. 10 rat kredytowych, a każde opóźnienie w spłacie jest raportowane do Biura Informacji Kredytowej.

Kiedy konsolidować, a kiedy tego nie robić?

Konsolidacja wydaje się być wybawieniem, jednak jedynie jeśli się patrzy na nią w perspektywie krótkiego okresu czasu. Wydłużenie okresu kredytowania niestety powoduje, że całkowita suma kosztów konsolidacji będzie dużo wyższa. Oczywiście nikt tu konsolidacji nie neguje, z pewnością będzie ona ratunkiem dla kredytobiorców, którzy mają kłopoty z zachowaniem płynności finansowej, w tym momencie kwestia kosztów schodzi zazwyczaj na dalszy plan.

Pamiętajmy jednak, że konsolidacja nie może być pretekstem do dalszego zaciągania kredytów, jeśli doprowadzamy nasze finanse do takiej sytuacji to powinniśmy natychmiast zrezygnować ze wszelkich dodatkowych zobowiązań i poważnie zastanowić się nad swoimi wydatkami oraz finansami.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%