› poradnik
10:49 / 08.03.2017

Konsolidacja zadłużenia, czy naprawdę się opłaca?

Konsolidacja zadłużenia, czy naprawdę się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy łączący nasze dotychczasowe zobowiązania w jedno. W teorii to same dyrektywy przemawiające na korzyść kredytobiorców, ale jak jest naprawdę? Jak donosi portalpozyczek.pl – kredyty konsolidacyjne to bardzo ciekawa alternatywa, która posiada wiele zalet, jednak warto pamiętać o wadach kryjących się za jej plecami.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że banki są w stanie się utrzymać dzięki pożyczaniu pieniędzy. W przypadku kredytu konsolidacyjnego dużą rolę odgrywa historia BIK, w oparciu, o którą bank analizuje przeszłość potencjalnego kredytobiorcy dotyczącą spłaty zadłużenia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, przyszły klient otrzyma pełną i konkretną ofertę. Wówczas obowiązywać będą dwie zasady:

- zostaną naliczone oprocentowanie zapisane na kartach placówki bankowej. Tego typu oprocentowanie uzależnione jest od średniego oprocentowania, jakim opatrzone są dotychczasowe zobowiązania banku. W przypadku konsolidacji kredytu hipotecznego obłożonego 6% i pożyczkę na poziomie 12% wówczas bank może zaproponować około 8%. Różnego rodzaju warunki w tym przypadku są naliczane przez bank w oparciu o indywidualną sytuację pożyczkobiorcy toteż jak stwierdza  portalpozyczek.pl – kredyty konsolidacyjne nigdy nie będą takie same.

- będzie obowiązywał dłuższy okres kredytowania. Aby jednak kredyt konsolidacyjny miał sens i przełożył się na niższe miesięczne raty to istotna jest świadomość, że będzie to produkt długoterminowy. Z tego też względu wiele kredytów zaciągniętych dotychczas na okres 10 miesięcy bank może zmienić na jeden, lecz będzie on trwał na przykład 60 miesięcy.

Czy jednak kredyt konsolidacyjny naprawdę się opłaca?

Warto jednak mieć na uwadze, że każda placówka bankowa chce zarobić. Z tego też względu kredyt konsolidacyjny będzie opatrzony stosownym oprocentowaniem. Pożyczkobiorca odczuje niższą miesięczną ratę, a tym samym mniejszy ciężar, jaki spoczywać będzie na jego barkach. Dodatkowym atutem będzie z pewnością dłuższy okres spłaty kredytu. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie szczególnie, gdy rodziną boryka się z problemami finansowymi. W rezultacie, jak podkreśla portalpozyczek.pl – kredyty konsolidacyjne będą opatrzone większą kwotą do spłaty, ale zdecydowanie lżejszym zobowiązaniem aniżeli kilka pożyczek.

Mniejsze oprocentowanie i dłuższy okres spłaty wielokrotnie sprawił, że kredyt konsolidacyjny wyciągnął wiele rodzin ze spirali zadłużeń. Dla jednych jest to najlepsze rozwiązanie, inni zaś uważają, że to typ pożyczki niosący wyłącznie kłopoty. Wszystko uzależnione jest przede wszystkich od indywidualnych potrzeb i możliwości każdego potencjalnego kredytobiorcy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%