› zagrożenia i utrudnienia
08:23 / 24.03.2020

Koronawirs. Oszustwo na żołnierza WOT

Koronawirs. Oszustwo na żołnierza WOT

fot. WOT

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy  4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ostrzega przed oszustami stosującymi metodę na terytorialsów. W Zabrzu do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna i poprosił o pieniądze za zrobienie zakupów. Na całe szczęście ta pani się zorientowała, że to oszustwo. 

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna". Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków. To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza Obrony Terytorialnej w Zabrzu, ale taka sytuacja może mieć miejsce wszędzie.  

Chociaż taka sytuacja nie miała miejsca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale już teraz podejmujemy kroki, by zapobiec podobnym incydentom w regionie. Podkreślamy: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT

- zapewnia Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy  4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Terytorialsi uważają. że dzięki nagłośnieniu sprawy, taka sytuacja nie będzie miała miejsca na terenie naszego województwa. Poniżej publikujemy ich komunikat:

Seniorzy, którym pomagają żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.
W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi z Warmii i Mazur dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych, wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej" wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko"; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

DWOT/4W-MBOT

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%