› bieżące
10:32 / 11.03.2015

Korpacki: Próby akustyczne w sali koncertowej będą sprawdzianem

Korpacki: Próby akustyczne w sali koncertowej będą sprawdzianem

fot. Ryszard Siwiec

Chociaż remont Szkoły Muzycznej jeszcze trwa, inne miasta w Polsce już zazdroszczą nam tego obiektu – mówi Andrzej Korpacki dyrektor placówki. Zazdrościć jest faktycznie czego, bo w ciągu dwóch lat całkowicie przebudowano salę koncertową i dobudowano nowe skrzydło. Obecnie trwają pracę w najbardziej zniszczonej przez pożar części budynku, czyli w sali koncertowej. Oprócz tego sukcesywnie powstaje elewacja. Cała inwestycja ma być zakończona jeszcze przed wakacjami. W dniu oficjalnego otwarcia wyremontowanej Szkoły Muzycznej, w Elblągu pojawią się przedstawiciele Ministerstwa Kultury.

Podczas badania wszyscy wstrzymają oddech

Sala koncertowa podczas pożaru ucierpiała najbardziej. Prace w tej części budynku wymagały wprowadzenia zmian w pierwotnym projekcie. Pod koniec kwietnia do Elbląga przyjedzie grupa specjalistów, która przeprowadzi próby akustyczne. Ze strony logistycznej wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Wszystko zależy od tego jak wykonawcy poradzili sobie z wytycznymi profesora Kulowskiego, czyli autora projektu.

Konstrukcja sali musiała być wzmocniona, pojawiły się niewielkie elementy scalające popękane ściany i stropy w tej części budynku. Zmieniła się kubatura, a musimy mieć świadomość, że przesunięcie zaplanowanych elementów o chociażby centymetr, będzie miało wpływ na efekty akustyczne

- wyjaśnia dyrektor Korpacki. Końcowy etap projektu zakłada prace instalacyjne związane z systemem audiowizualnym. Ostatecznym szlifem będzie położenie okładzin ściennych i sufitowych, wykładzin na scenie, pod fotelami i montaż samych foteli.

Szkoła nabiera kolorów

Chociaż wizja zewnętrznego wyglądu szkoły, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji wzbudzała kontrowersje, dziś wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Na efekt finalny przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale przedsmak tego jak budynek będzie wyglądał ostatecznie, widać już teraz.

Ściany są już obłożone watą ocieplającą. Zamocowane są już szyny, do których przytwierdzone będą kolorowe elementy. Iluminacja jest już praktycznie zainstalowana, do założenia zostały jeszcze tylko oprawy ledowe

- dodaje Korpacki.

Uroczyste otwarcie z przedstawicielami władz

Zanim Szkoła Muzyczna zostanie oddana do użytku, obiekt musi przejść procedury odbiorowe. Później planowane jest oficjalne otwarcie placówki. Podczas tego wydarzenia dyrekcja będzie gościć urzędników rangi państwowej. Na temat tego, kto przyjedzie do Elbląga, trwają jeszcze rozmowy. Jedno jest pewne, po zakończeniu remontu Szkoła Muzyczna jeszcze bardziej otworzy się na mieszkańców. Placówka ma być stałą bazą koncertową Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a dyrektor Korpacki zapowiada organizowanie szeregu imprez kulturalnych dla mieszkańców regionu.

Modernizacja Szkoły Muzycznej to największa inwestycja jaka była przeprowadzona w placówce od momentu jej powstania. Remont rozpoczął się w 2013 roku. Plany inwestorów pokrzyżował pożar, który wybuchł w placówce w styczniu 2014 roku. Chociaż straty były duże, dyrekcja szkoły podniosła się po tym wydarzeniu, błyskawicznie rozpoczęto naprawę szkód i kontynuowano zaplanowane prace. Inwestycja pochłonie 11 milionów złotych. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Korpackiego Szkołę Muzyczną w pełnej krasie zobaczymy jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego.

8
14
oceń tekst 22 głosów 36%

Zdjęcia ilość zdjęć 14