Korzystne przeliczenie dla rocznika 1953
fot. archiwum Elblag.net
Ubezpieczeni urodzeni w 1953 roku doczekali się ustawy zmieniającej, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Mogą na jej mocy ustalić wysokości emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.
Przepisy ustawy dotyczą ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. bez względu na płeć. Stosuje się je zarówno do kobiet , jak i do mężczyzn, którzy już maja ustalone prawo do emerytury powszechnej jak i do ubezpieczonych, którzy nie składali jeszcze takiego wniosku o ustalenie prawa do emerytury w wieku powszechnym.
Ustawa przewiduje ponowne ustalenie wysokości emerytury dla ubezpieczonych, lub renty rodzinnej po takich osobach z pomięciem przepisu art.25 ust.1b ustawy emerytalnej. Oznacz to, że jeżeli ubezpieczony miał ustalone prawo do emerytury powszedniej, a podstawa tej emerytury była pomniejszana o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, obecnie wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez pomniejszenia o pobrane emerytury wcześniejsze. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.
- informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS.
Kto nie musi składać wniosku
ZUS z urzędu, bez konieczności składnia wniosku dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.
Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny tych osób Świadczenie w wysokości ustalonej zgodnie z ustawą zmieniającą przysługuje od dnia nabycia prawa do emerytury w wieku powszechnym lub od dnia, od którego podjęta została wpłata zawieszonej emerytury. Jeśli ponownie ustalona wysokość świadczenia jest wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas wypłacimy wyrównanie
- wyjaśnia rzeczniczka.
Ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r.
Kto i kiedy musi złożyć wniosek
Natomiast ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. którzy nie składali wniosku o ustalenie prawa do emerytury w wieku powszechnym mogą zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Obliczenie emerytury powszechnej bez zmniejszenia będzie możliwe wówczas, gdy prawo do emerytur wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.