› inwestycje miejskie
15:32 / 06.08.2012

Kościółek przy Bema z nowym dachem i wieżyczką

Kościółek przy Bema z nowym dachem i wieżyczką

fot. Konrad Kosacz

Od czerwca w kościółku p.w. Św. Jerzego przy ul. Bema trwają prace remontowo-konserwatorskie dachu i zabytkowej wieżyczki. Poddasze liczącej siedem wieków świątyni popadało w coraz gorszy stan. Stare dachówki i lejąca się do środka woda niszczyły zabytkową polichromię. Udzielona przez miasto i ministerstwo kultury dotacja sprawi, że obiekt przynajmniej w części odzyska swój dawny blask.

Pierwsze wzmianki o kościele św. Jerzego pochodzą z 1340 r. Początkowo był on ryglowy, następnie w XV wieku obmurowany cegłą, jednonawowy, z płaskim malowanym stropem a na dwuspadowym dachu umieszczono małą sygnaturkę. Niestety, z dawnego wyposażenia wnętrza do czasów obecnych nic się nie zachowało. W XVI w. wymieniono strop, dekorując go manierystyczną polichromią.

Przez wiele lat proszono władze o pozwolenie na rozbudowę kościoła oraz rozbudowę jego zaplecza. W latach 90-tych XX wieku wybudowano obok plebanię oraz wzniesiono nową świątynię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Dziś gotycki zabytek służy elblążanom nieustającą kontemplacją Najświętszego Sakramentu z posługą sióstr klarysek od Wiecznej Adoracji, które w sąsiedztwie wzniosły swój klasztor.

W tym roku Klaryski zwróciły się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu o dotacje finansowe dla ratowania zabytku. Skutecznie. Środki na remont dachu mniszki otrzymały z ministerialnego programu „Dziedzictwo kulturowe / Ochrona zabytków”, z kolei fundusze na renowację wieżyczki (ok. 88,5 tys. zł) dało miasto Elbląg (w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie miasta Elbląga).

Prace ruszyły w czerwcu. W pierwszym etapie budowlańcy zajęli się remontem dachu i wymianą dachówek. Obecnie trwa renowacja sygnaturki (wieżyczki) oraz remont poddasza. Wszystkie roboty mają zakończyć się we wrześniu.

Środki od miasta na prace remontowo-konserwatorskie kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego przy ul. Strumykowej 38 w Próchniku, otrzymała także Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Łęczu. W tym wypadku dotacja wyniosła prawie 70 tys. zł.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4