› zapowiedzi
11:23 / 16.05.2013

Kowalstwo artystyczne dla każdego. Wystarczy wziąć udział w warsztatach

Kowalstwo artystyczne dla każdego. Wystarczy wziąć udział w warsztatach

Praca, tradycja i pasja - w ramach projektu Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane, który ma na celu ożywienie zanikających dziedzin rękodzieła ludowego, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na warsztaty kowalstwa artystycznego. Warsztaty odbędą się w weekend - 8 i 9 czerwca w Oleśnie, a poprowadzi je Rafał Szwemiński.

Celem projektu Ślady kultury -dziedzictwo znane i nieznane, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest ożywienie i popularyzacja, zanikających dziedzin rękodzieła ludowego, wśród nich jest również rzemiosło kowalskie, które obecnie należy do ginących zawodów. Pozostało niewielu kowali, realizujących tradycyjne metody rzemieślnicze.

Niegdyś kowal był cenionym i szanowanym rzemieślnikiem, który dostarczał niezbędnych narzędzi. Już w średniowieczu, zapotrzebowanie na wyroby metalowe, było tak duże, że wyodrębniło się wiele specjalności kowalskich, kowale produkowali kociołki, podkowy, gwoździe, narzędzia, a także broń białą. Zajmowali się również podkuwaniem oraz pielęgnacją końskich kopyt. Później z zawodu kowala wyłoniły się zawody pokrewne, jak hutnik, odlewnik, walcownik ślusarz. tokarz, blacharz, itp.

- Kowalstwo to nie tylko praca i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim pasja, którą dziś wspomaga najnowsze wzornictwo i przemiany zachodzące we współczesnej twórczości ludowej - mówi Magdalena Czarnocka - Kaptur, koordynator projektu. - Tak jest z wieloma ginącymi zawodami, które opierają się na rzemiośle i które dziś nieodłącznie kojarzą nam się ze sztuką ludową. Poprzez ten projekt chcemy wspierać te zawody, a pasją zarażać innych, którzy te tradycje będą pielęgnować.

Podczas warsztatów zostaną wykonane prace związane z motywami i ornamentami regionalnymi. Będą one miały charakter artystyczny, inspirowany sztuką i twórczością ludową. Uczestnicy warsztatów kowalstwa artystycznego sami zaprojetują i wykują wymyślony przez siebie motyw.

- Najciekawszy będzie ten moment, w którym surowa, stal zamieni się w dzieło o ciekawej formie, a zwykły pręt stanie się świecznikiem, lampą, fragmentem bramy lub ogrodzenia - mów Rafał Szwemiński, który poprowadzi warsztaty. Podczas szkolenia będzie można zobaczyć prace wykonane przez Rafała Szwemińskiego. Będą to lampy, elementy małej architektury ogrodowej, a także biała broń, wykonywana ręcznie, z najwyższej jakości surowców.

Warsztaty odbędą się w weekend - 8 i 9 czerwca w godzinach od 11.00 do 17.00. Zapisów na nie można dokonać pod nr tel. 55 611 20 64 lub mailowo: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty są bezpłatne. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%