› bieżące
06:32 / 05.11.2018

Krakowiacy i Górale „na eksport” (+ zdjęcia)

Krakowiacy i Górale „na eksport” (+ zdjęcia)

fot. Włodzimierz Wawro

Elbląski Teatr zaprezentuje gorzowskiej i krośnieńskiej publiczności spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Przedstawienie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To ogromne przedsięwzięcie angażujące cały zespół aktorski, tancerzy, chór i orkiestrę będzie można zobaczyć w Teatrze im. Aleksandra Sewruka 8 listopada o godzinie 19:00. Następnie „Krakowiacy i Górale” ruszą w Polskę.

Na patriotyczną nutę

„Krakowiaków i Górali” wystawiono po raz pierwszy 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. „Krakowiacy…” żywiołowo przyjmowani w 1794, dziś są również entuzjastycznie oklaskiwani. Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego, uznanego za ojca polskiej sceny narodowej i teatru politycznego, uważany jest za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę skomponował Jan Stefani. Obroniła się ona przed upływem czasu. Stefani w mistrzowski sposób prowadził polskie ludowe tematy taneczne: krakowiaka, poloneza, oberka. Wszystkie arie są napisane z lekkością, w stylu charakterystycznym dla tamtego okresu, głównie arii pisanych przez Francuzów – podkreśla w wywiadach Emil Wesołowski, reżyser i choreograf elbląskiej realizacji. Utwór Bogusławskiego już w oświeceniu został odebrany jako mistrzostwo aluzji politycznych. Dzisiaj ,,Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ma znaczenie przede wszystkim historyczne, a pod względem artystycznym zaciekawia i bawi widzów swoją dowcipną, lekką formą muzyczną, która w błyskotliwy sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym. Barwne, przepełnione tańcem i muzyką widowisko jest jedną z większych produkcji u Sewruka. Ponad 50 wykonawców, w tym cały zespół aktorski, aktorzy występujący gościnnie, tancerze, chór i orkiestra.

Spektakl idealny na jubileusze

W Elblągu premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Wówczas uświetniła obchody 40-lecia elbląskiego teatru. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Teatr im. A. Sewruka został zaproszony do prezentacji swojej inscenizacji podczas 35. Gorzowskich Spotkań Teatralnych (11 listopada) i 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych (13 listopada).

Jacek Żukowski , Teatr im. A. Sewruka w Elblągu 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 5