Kreatywne podejście do aranżacji altany ogrodowej
Skupiając się na dostępnych na rynku opcjach doszliśmy do jednego wniosku – fabryczne altany ogrodowe to tylko szkielet konstrukcyjny, swoista baza, którą trzeba potraktować indywidualnie, nadać kształtu, stylu. Kilka belek i desek z drewna to nie wszystko. Zwłaszcza gdy lubimy, by nasz ogród pełen był przyjemnych detali, z których każdy pasuje do siebie jak w idealnej układance. Postanowiliśmy zatem rozejrzeć się po autorskich projektach ciekawie zaaranżowanych altan ogrodowych. Dzieliśmy się kilkoma własnymi spostrzeżeniami.
Oświetlenie altany
To czego zdecydowanie brakuje większości altan to odpowiednie oświetlenie. I nie mówimy tutaj o zawieszonej na sznurku latarce, bądź reflektorze przemysłowym. Pierwszym miłym dla oka rozwiązaniem są taśmy typu LED. Mają one kilka długich pasów z szeregiem diod, dających światło bliskie swoją charakterystyką do dziennego. Zaletą takiego oświetlenia jest wszechstronność w montażu – z łatwością możemy rozciągnąć taką taśmę wzdłuż belek, schować je pod parapetem itd. Bardzo klimatycznie prezentują się również kulki z diodami LED typu Cotton Balls. Dają co prawda niewiele światła, ale nadrabiają to walorami estetycznymi.
Funkcjonalny stół
I tutaj producenci nie popisują się kreatywnością, stawiając na rozwiązania bardzo proste – prostokątny blat z drewna z równoległe rozmieszczonymi ławami bardziej przywodzi na myśl ogródki piwne, niż przytulną altanę. Warto sięgnąć w tym przypadku po rzeczy wtórne. W pierwszej kolejności zajrzyjmy do garażu lub piwnicy – nas urzekło to, jak doskonale wkomponować w altanę można starą paletę, aluminiową beczkę czy wiklinowy kosz. Trochę farby, lekkie przeróbki zdobnicze, podstawowa impregnacja i mamy stolik, którym bez przeszkód możemy chwalić się naszym sąsiadom.
Źródło: Producent altan ogrodowych Bdburchex.com.pl/group/producent-altan-ogrodowych
Dodatki do altan
Altana wydaje się być zupełnie bez wyrazu, jeśli jedynym jej zdobieniem jest kratownica wypełniająca przestrzeń między ściankami i płotkami. Nam przypadły do gustu latarnie. Idealnie uzupełniają styl rustykalny, można je zarówno powiesić jak i postawić, a są bardzo urocze nawet wówczas, kiedy nie dają żadnego światła.
W drugiej kolejności warto pomyśleć o donicach. Bardzo ciekawie prezentują się donice z podświetleniem typu LED. Dają lekkie, nieco mleczne światło. Rozmiarami sięgają do 80 cm, dobrze komponują się w zestawieniu z wrzosem lub wilczomleczem. Atrakcyjne są także donice wiszące z roślinami o gęstych liściach, a także niezawodne pelargonie, które mogą ozdobić parapet altany od zewnątrz.
Bardzo funkcjonalnym dodatkiem przy aranżacji altany jest bawełniana zasłona lub żaluzja. W ciepłe, letnie wieczory możemy ograniczyć otwartą przestrzeń. Osiągniemy wówczas więcej intymności i wnętrze altany wyda się znacznie bardziej przytulne.
W okresie letnim bardzo przyjemnym dla oka dodatkiem są duże puchowe poduszki z kolorowymi poszewkami. Z nimi nawet najprostsza ławka zyskuje wdzięku. Zakup poduszki w markecie budowlanym to niezbyt duży wydatek, a zyskujemy wygodę i bardzo gustowny element wystroju. Pamiętajmy jednak by chronić je przed wilgocią.