Kredyt czy leasing – sposoby na sfinansowanie ciągnika siodłowego
Samochody ciężarowe, w tym ciągniki siodłowe, trudno sfinansować przy użyciu własnych środków. Mało która firma może pozwolić sobie na taką inwestycję. Na szczęście istnieją inne sposoby na pokrycie kosztów pojazdu, a najpopularniejsze z nich to kredyt i leasing. Sprawdź, co opłaca się bardziej!
Jak sfinansować ciągnik siodłowy – określ swoje potrzeby
Wybór pomiędzy kredytem a leasingiem w dużej mierze zależy od profilu naszej działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorca z niewielkim budżetem podejmie inną decyzję niż właściciel dużej, dobrze prosperującej firmy. Warto zastanowić się, czy własny ciągnik siodłowy jest nam rzeczywiście niezbędny – czasem wygodniej i taniej jest skorzystać z usług transportowych innego przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak pojazd w firmie okaże się przydatny, trzeba również wyznaczyć sobie konkretne cele. Do czego i jak często będzie nam potrzebny ciągnik siodłowy, jaki model i zakres cenowy nas interesuje. Wszystko to pomoże określić, który sposób finansowania jest najbardziej odpowiedni.
Kredyt samochodowy – wady i zalety
Biorąc kredyt samochodowy, otrzymujesz środki na zakup ciągnika siodłowego, co oznacza, że staje się on twoją wyłączną własnością. Cokolwiek stanie się z pojazdem, nie będzie miało to wpływu na proces kredytowania – możesz nawet go sprzedać, zanim spłacisz ostatnią ratę. W zależności od banku, zostaje wyznaczony okres wypełniania kredytu, zazwyczaj dość długi, na przykład do 120 miesięcy. Mamy do dyspozycji także oferty wyspecjalizowane, połączone z atrakcyjnym pakietem ubezpieczeń i dodatkowym wyposażeniem. Biorąc pod uwagę sumę kosztów, kredyt jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż leasing. Trzeba jednak zaznaczyć, że kredytobiorca musi spełniać określone warunki, a są to m.in.: pozytywna ocena zdolności kredytowej, kilka miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej oraz brak zadłużeń. Kredytowany ciągnik siodłowy z kolei powinien być odpowiednio nowy, czyli jego wiek nie może przekraczać ustalonej granicy, na przykład 12 lat. Poza tym procedura brania kredytu jest dość żmudna i skomplikowana, co może przemawiać na niekorzyść tej opcji.
Leasing ciągnika siodłowego – wady i zalety
Z powyższej analizy wynika, że kredyt to nie najlepszy sposób na finansowanie pojazdu, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność gospodarczą albo zależy ci na szybkiej realizacji umowy. Zamiast niego możesz skorzystać z usług firmy leasingowej – jest to oferta skierowana głównie do przedsiębiorców, także tych początkujących. Główna różnica między leasingiem a kredytem polega na statusie własności, gdyż leasingobiorca nie jest właścicielem używanego pojazdu, w przeciwieństwie do kredytobiorcy. Leasing ciągników siodłowych charakteryzuje się dużym wyborem marek i uproszczoną procedurą. Zaufany leasingodawca udostępni ci także szczegółowe informacje na temat leasingowanego przedmiotu, co zapewnia przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji. Większość firm oferuje też różne udogodnienia i przywileje na start. Wadą leasingu jako sposobu finansowania jest jego stosunkowo wysoki koszt. Chociaż wartość wkładu własnego można negocjować, to w ostatecznym bilansie raczej i tak wyjdzie drożej, niż gdybyśmy wzięli kredyt.
Podsumowując, jeżeli chodzi o czyste rachunki, korzystniejsze będzie kredytowanie ciągnika siodłowego. Jeśli jednak zależy nam na bardziej przystępnych warunkach umowy, oczywistym wyborem jest leasing.