Kredyt hipoteczny a program Mieszkania dla Młodych - co warto wiedzieć?
Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie zobowiązanie hipotecznego, marząc o własnych czterech kątach. Ceny nieruchomości na obecnym rynku są tak ogromne, że praktycznie żaden młody człowiek nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania mając do dyspozycji jedynie własne oszczędności. Tu właśnie pojawia się rola banków i oferowanych przez nie kredytów hipotecznych. Nie jest to jednak produkt finansowy należący do najtańszych, dodatkowo wymagany jest (często bardzo wysoki) wkład własny, który równie skutecznie utrudnia uwicie sobie gniazdka.
Z pomocą przychodzą nam jednak programy i dotacje ze strony Państwa. Jednym z takich programów jest właśnie MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych.
Mieszkanie dla Młodych – o co w tym wszystkim chodzi?
Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, który oferuje wsparcie młodym Polakom, wsparcie właśnie w kwestii zakupu własnego mieszkania. Program skierowany jest do osób, które planują kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny – to oni mogą bowiem starać się o dofinansowanie z MDM (sprawdź kredyt hipoteczny z MdM). Program funkcjonuje od 2014 roku i jest następcą programu Rodzina na swoim.
Jakie kryteria trzeba spełnić?
Jako że jest to program rządowy, wszelkie kryteria i regulacje przewidziane są oczywiście w odpowiedniej ustawie (Dz.U. 2013, poz. 1304). Przedstawiamy warunki, które trzeba spełnić by mieć szanse na otrzymanie wsparcia.
- Przede wszystkim kwestia wieku, odbiorcą programu MDM nie mogą być osoby powyżej 35 roku życia – osoby, które kończą w danym roku 35 lat, nadal mogą starać się o dofinansowanie. W przypadku małżeństw, pod uwagę bierze się wiek młodszego z współmałżonków
- Program dotyczy tylko lokali nowych, czyli kupowanych na rynku pierwotnym, co oznacza, że musimy nabyć je od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (dewelopera). Jeżeli mówimy o domach jednorodzinnych, to dopuszcza się budowę systemem gospodarczym (dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu podatku VAT).
- Limitowi podlega także powierzchnia nabywanej nieruchomości – nie mogą być to lokale użytkowe, większe niż 75 m2 (85m2 gdy nabywca opiekuje się co najmniej trójką dzieci). W przypadku domów jednorodzinnych jest to 100m2 lub 110m2 w przypadku rodziny 3+.
- Minimalny okres kredytowania został ustalony na 15 lat.
- Kredyt musi zostać udzielony w złotówkach.
- Wkład własny nie może przekraczać 50% wartości nieruchomości.
Ile pieniędzy możemy otrzymać?
To na jaką kwotę możemy liczyć, w największej mierze zależne jest od naszej sytuacji życiowej i naszego stanu matrymonialnego.
Single i bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na wsparcie w wysokości 10% wartości nabywanego przez nich mieszkania.
Z kolei małżeństwa i osoby samotnie wychowujące potomstwo mogą spodziewać się dofinansowania w wysokości nawet 15% wartości nieruchomości.
Jeżeli rodzina liczy sobie 3 lub więcej dzieci, otrzyma one dodatkowe 5% wsparcia w programie MDM. Co ważne, jeżeli trzecie dziecko urodzi się w okresie do 5 lat po zakupie nieruchomości, również można starać się o zwrot owych 5%.