› biznes
11:38 / 22.11.2016

Kredyt hipoteczny - wkład własny czy inne zabezpieczenie?

Kredyt hipoteczny - wkład własny czy inne zabezpieczenie?

Jednym z najpopularniejszych produktów bankowych jest kredyt hipoteczny. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie wysoki koszt zakupu domu, w porównaniu do naszych wynagrodzeń. Jak wynika z badań publikowanych przez NBP, jesteśmy krajem ceniącym sobie własność, dlatego taka forma pożyczki coraz bardziej zyskuje na popularności. W jaki sposób uzyskać kredyt hipoteczny? Zastanówmy się, na czym polega wkład własny oraz czy istnieją inne sposoby na podjęcie kredytu.

Na czym polega wkład własny?

Od 2014 roku banki wymagają od kredytobiorców wkładu własnego. Polega to na wniesieniu procentowego odpowiednika wartości podejmowanego kredytu, który pokryje część zobowiązań. Jego wartość rośnie z biegiem czasu - o 5%. W 2016 roku wynosi 15% wartości kredytu, natomiast w przyszłym roku jego wartość wzrośnie do 20%. Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli uzyskać kredyt, będziemy zobowiązani zapewnić sumę w wysokości 20% jego wartości.

Specjaliści spierają się co do słuszności takiego rozwiązania. Z jednej strony pozwoli to na większą stabilność sektora finansowego, dzięki gwarancji spłaty części kredytu. Jest to jedna z form polityki skierowanej na ostrożność. Z drugiej strony natomiast takie rozwiązanie zawęża grono potencjalnych klientów oraz zmniejsza popyt na kredyt. Na naszą korzyść natomiast przemawia fakt, że zdarzają się sytuacje, kiedy bank oferuje niższą wartość wkładu własnego niż ten zasugerowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Inne formy zabezpieczenia kredytu

Celem wkładu własnego jest zabezpieczenie banku przed potencjalnymi stratami. Jest to sygnał dla kredytobiorcy, że najistotniejszą kwestią jest przekonanie instytucji finansowej odnośnie naszej wiarygodności. Istnieją również inne sposoby, aby tego dokonać. Mowa tu między innymi o zabezpieczenie nieruchomością. Wystarczy, że dysponujemy mieszkaniem, którego wartość jest wyższa niż wymagany wkład własny. Będzie to zadowalająca gwarancja dla banku.

Ponadto warto popracować nad historią kredytową. Musimy w tym celu zachować ciągłość w spłacie poprzednich pożyczek, które wystawiają opinię na nasz temat. Mowa tu zarówno o kredytach gotówkowych, jak i spłatach kart kredytowych oraz regularna płatność produktów wziętych na raty. Ponadto wymagana jest od nas stabilność życiowa, czyli określony staż pracy oraz regularne wpływy na nasze konto (pensja). Banki przychylniej patrzą również na osoby, które posiadają rodzinę oraz dzieci.

Jeśli ktoś zamierza w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny, to polecamy odwiedzić serwis polskabankowosc.com.pl i zgłębić tę tematykę.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%