Krew = życie. Jubileusz 95-lecia PCK w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu
fot. Paweł Makowski
Co roku dochodzi do wielu wypadków. W niektórych przypadkach potrzebna jest transfuzja krwi, by poszkodowany mógł wrócić do pełni zdrowia. Są na szczęście ludzie, którzy dzielą się cząstką siebie i oddają krew, by inni mogli żyć. Dziś w Ratuszu Staromiejskim obchodzono „Dni Honorowego Krwiodawstwa” i jubileusz 95 – lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Dziś w Ratuszu Staromiejskim spotkali się Honorowi Dawcy Krwi i przedstawiciele elbląskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Okazją do spotkania było świętowanie jubileuszu prawie stu lat działalności PCK i obchodów „Dni Honorowego Krwiodawstwa”.
Na dzisiejsze spotkanie zaproszono wicewojewodę warmińsko-mazurskiego, Grażynę Kluge, a także Andrzeja Karskiego, Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK oraz Antoniego Bramowicza, Dyrektora Biura Senatora RP, Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego. Na początku spotkania prezes elbląskiego PCK, Marek Jarosz, opowiedział krótko o historii Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, jak również o początkach działalności polskiego oddziału tejże organizacji.
O członkach PCK prezes mówił: - Zarówno oni, jak i członkowie współpracujących z nimi organizacji. tworzą tzw. wyspy nadziei dla tych, którzy jej poszukują. Nie robią tego dla poklasku, bo dla nich wystarczy zwykłe słowo: „dziękuję”.
W dalszej części spotkania przystąpiono do wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz krwiodawstwa, co też uczyniła Grażyna Kluge. Wśród wyróżnionych znaleźli się m. in.: Piotr Snyk (Złoty Krzyż Zasługi), Leszek Cichorek (Srebrny Krzyż Zasługi), Krzysztof Paweł Merdyk (Brązowy Krzyż Zasługi). Wręczono również Odznaki Honorowego Dawcy Krwi, Zasłużonego Dla Zdrowia Narodu.
Przebieg dzisiejszego wydarzenia umilili uczniowie i uczennice z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, którzy wprowadzili zebranych w odpowiedni nastrój dzięki aranżacjom muzycznym na skrzypce i fortepian oraz altówki czy wiolonczelę.
Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko-mazurski, podczas swojego wystąpienia mówiła: - Dzisiejszy jubileusz jest szczęśliwy i dobry dlatego, że już od tylu lat członkowie elbląskiego Czerwonego Krzyża pomagają bezinteresownie, czasami nawet nie czekając na słowa podziękowania. Pomagają, bo taka mają wolę, potrzebę. Wam wszystkim, drodzy państwo, należy się głęboki ukłon w dowód uznania. (…) Dzieląc się swoim sercem w sposób przenośny i dosłowny, ratujecie ludzkie życie anonimowo. I to jest właśnie piękne.
Również dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II, Wiesława Lech, w dowód wdzięczności za działalność prozdrowotną, wręczyła dyplomy i upominki. Otrzymali je m. in.: Adam Olszewski, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, za ofiarowanie na potrzeby lecznictwa ponad 110 litrów krwi i Janusz Koncewicz, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, który oddał na potrzeby lecznictwa ponad 73 litry krwi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego wydarzenia.