Królowa nauk nie dla wszystkich bywa łaskawa
fot. www.pixabay.com
Najnowsze badania dowiodły, że blisko 64% uczniów klas trzecich ma problemy z rozwiązywaniem zadań matematycznych, które wymagają znajomości tabliczki mnożenia. Stosownych wyliczeń dokonał Instytut Badań Edukacyjnych.
Matematyka, zwana królową nauk, jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nie każdy co prawda na co dzień potrzebuje całek, potęgowania, ułamków itp., ale wszyscy zgodnie twierdzą, że bez matematyki trudno by było funkcjonować na co dzień. I nie chodzi tylko o umiejętność analitycznego myślenia i przeliczanie pieniędzy na zakupy.
Ogólnopolskie badania, przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych pokazały skalę problemu. Analitycy sprawdzili, jakie umiejętności matematyczne posiada wybrana grupa 220 tysięcy trzecioklasistów z ponad 7,5 tysiąca placówek edukacyjnych. Okazało się, że 64% uczniów nie poradziło sobie z zadaniami, w których wymagana była znajomość tabliczki mnożenia, a część z nich wykonała tylko jedno zadanie z trzech lub nie wykonało żadnego – informuje „Rzeczpospolita”.
Co może być powodem tak słabych wyników badań? Dlaczego matematyka sprawia dzieciom tak duży problem? Mgr Maria Krępa wskazuje, że nie musi się to wiązać ze specyfiką wspomnianego przedmiotu. Wśród najważniejszych przyczyn wymienia: zły stan zdrowia dziecka i związane z tym niesystematyczne uczęszczanie do szkoły, brak dostatecznej opieki i kontroli ze strony rodziców (zbyt długi czas, spędzany przed telewizorem).
Wśród istotnych przyczyn problemów dzieci z nauką matematyki Maria Krępa wskazuje również zbyt dużą ilość uczniów w klasie, co w następstwie może stwarzać trudność w indywidualizowaniu pracy z uczniem.
- Sadzanie dziecka przed telewizorem na długie godziny na zasadzie „masz i oglądaj” nie jest najlepszym posunięciem. No chyba, że będą to programy czysto edukacyjne, a nie jakieś kreskówki. Z telewizorem w ogóle nie ma co przesadzać. – mówi Ania, studentka. – Sama, kiedy byłam dzieckiem, miałam problem z matematyką. Zawsze tłumaczyłam to tym, że mam umysł raczej humanistyczny a nie ścisły, ale to żadna wymówka. Matematykę trzeba umieć. Bez tego daleko się w życiu nie zajdzie.
Źródło: interia.pl, profesor.pl
Tylko jak pomóc dziecku, by chętnie uczyło się matematyki a nauka przynosiła efekty?