› poradnik
00:02 / 07.10.2019

Krótkowzroczność - częste objawy

Krótkowzroczność - częste objawy

Krótkowzroczność jest częstym stanem widzenia, w którym widać wyraźnie obiekty blisko ciebie, ale obiekty znajdujące się dalej są rozmyte. Występuje, gdy kształt oka powoduje nieprawidłowe zginanie (załamanie) promieni świetlnych, skupiając obrazy przed siatkówką zamiast na siatkówce. Światło nie ustawia poprawnie ostrości, więc obrazy nie są wyraźne. W krótkowzroczności bliskie obiekty wyglądają na wyraźne, ale odległe obiekty wydają się rozmyte. Jest to zaburzenie skupiania oka, a nie choroba oka.

Krótkowzroczność może rozwijać się stopniowo lub gwałtownie, często pogarszając się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Podstawowe badanie wzroku może potwierdzić krótkowzroczność. Rozmycie obrazu można skompensować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych Acuvue lub operacji refrakcyjnej.

Objawy krótkowzroczności mogą obejmować:

- Rozmyty obraz podczas patrzenia na odległe obiekty
- Konieczność zmrużenia oka lub częściowego zamknięcia powiek, aby wyraźnie widzieć
- Bóle głowy spowodowane zmęczeniem oczu
- Trudności w widzeniu podczas prowadzenia pojazdu, szczególnie w nocy (krótkowzroczność w nocy)

Krótkowzroczność jest często wykrywana po raz pierwszy w dzieciństwie i jest często diagnozowana od wczesnych lat szkolnych przez nastolatków. Dziecko krótkowzroczne może:

- Nieustannie zezować
- siedzieć blisko telewizora, ekranu filmowego lub przedniej części klasy
- Wydaje się, że jest nieświadomy odległych obiektów
- Mrugać nadmiernie
- Często pocierać oczy

Krótkowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc) jest dziedziczna. Jeśli rodzic ma krótkowzroczność, jego dziecko również może je mieć. Krótkowzroczność często odkrywa się u dzieci w wieku od 8 do 12 lat. W nastoletnich latach, gdy ciało szybko rośnie, krótkowzroczność może się pogorszyć. Między 20 a 40 rokiem życia zwykle niewiele się zmienia. Krótkowzroczność może również wystąpić u dorosłych.

Leczenie krótkowzroczności

Nie ma najlepszej metody korekcji krótkowzroczności. Najbardziej odpowiednia korekta zależy od twoich oczu i stylu życia. Omów swój styl życia ze swoim okulistą. Razem możesz zdecydować, która korekta może być dla Ciebie najbardziej skuteczna.

Okulary i soczewki kontaktowe

Okulary lub soczewki kontaktowe są najczęstszymi metodami korygowania objawów krótkowzroczności. Działają poprzez zmianę skupienia promieni świetlnych na siatkówce , kompensując kształt oka. Okulary mogą również pomóc chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Dostępna jest specjalna powłoka soczewki, która osłania światło UV.

Chirurgia refrakcyjna W wielu przypadkach ludzie mogą skorygować krótkowzroczność za pomocą LASIK lub innej formy operacji refrakcyjnej. Te zabiegi chirurgiczne poprawiają widzenie, przekształcając rogówkę. Przekształcona rogówka prawidłowo skupia światło na siatkówce.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%