Krużganek Movie: Anton Corbijn. Na wylot
fot. nadesłane
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na seans filmowy z cyklu "Krużganek Movie". Tym razem 21 marca o godz. 19 zaprezentujemy film Klaartje Quirijns "Anton Corbijn. Na wylot". Bilety w cenie 5 zł dostępne przed seansem.
Pochodzący z Holandii Anton Corbijn to ikona współczesnej fotografii, a także znany reżyser filmów i wideoklipów muzycznych, który pod wpływem grupy Joy Division i post punku w latach 70. XX wieku przeprowadził się na stałe do Londynu. Świat muzyczny poznał go dzięki reżyserii teledysków takich zespołów, jak: Depeche Mode, Nirvana, Joy Division, Coldplay, czy grupy Metallica. W 2007 roku Corbijn wyreżyserował film biograficzny o Ianie Curtisie zatytułowany „Control”, choć – jak sam przyznaje – najbardziej interesuje go fotografia. Unika w niej nowoczesnej, pełnej przepychu techniki, preferując surowy, zimny styl, utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Film przedstawia bardzo intymny, melancholijny portret artysty, którego życie to prawdziwy dramat, wieczna walka ze sobą oraz zmaganie się z samotnością.
Podróżując po świecie jako fotograf, reżyser czy multimedialny artysta, Corbijn zmuszony jest poświęcić własną prywatność na rzecz kariery, a co więcej dokonywać wyboru pomiędzy byciem artystą a komercyjnym rzemieślnikiem. „Samotność to mój najwierniejszy przyjaciel” – mawia człowiek, który może pochwalić się współpracą z takimi gwiazdami jak: Björk, David Bowie czy Nick Cave. Film pokazuje Corbijna w akcji – jak po raz kolejny reżyseruje teledysk U2 lub George’a Clooney’a w filmie Amerykanin. Widzimy jednak jak wysoką cenę przyszło mu za to zapłacić. Jak na kogoś, kto na co dzień prowadzi życie w otoczeniu gwiazd, jest zaskakująco mało zainteresowany popularnością i bogactwem. Jest skromny, a przede wszystkim bardzo wyważony.
To zapewne w dużym stopniu wpływ restrykcyjnego, protestanckiego dzieciństwa, które spędził w małej miejscowości Strijen na holenderskiej wyspie Zuid, gdzie jego ojciec był pastorem. Wychowywał się w domu, na tyłach którego znajdował się cmentarz. Świadomie i podświadomie oba te elementy z młodości wydają się mieć odzwierciedlenie w jego twórczości. Corbijn jest bezkompromisowy w swojej pracy i wydaje się żyć zgodnie z wartościami, które wpojono mu w młodości. Film bada młodość i obecne życie fotografa, szukając poprzez to źródeł i znaczeń jego twórczości: ofiary, sławy, religii i śmierci. Klaartje Quirijns ukazuje artystę, który spędził wiele czasu ukryty przed opinią publiczną i odkrywa, jak on sam widzi siebie. Stara się odsłonić jego charakter i metody pracy nie tylko poprzez rozmowy z osobami, które go znają jak np. Bono czy muzycy zespołu Metallica, ale przede wszystkim przez jego samego.
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Amsterdam, CPH:DOX Kopenhaga
Informacje: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80