10:14 / 16.02.2014

Krużganek Movie: Ikona na drogę – film o Leonie Tarasewiczu

Krużganek Movie: Ikona na drogę – film o Leonie Tarasewiczu

fot. nadesłane

 Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na seans filmowy w cyklu Krużganek Movie. 21 lutego o godz. 19 zobaczymy film Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka "Ikona na drogę", powięcony Leonowi Tarasewiczowi. Wstęp wolny.

Świat jest tak fascynujący; można ciągle się go uczyć i poznawać; dotykać takich rzeczy, o których nawet nie myślałeś, że można z nimi obcować - przekonuje Leon Tarasewicz. Dobrą ilustracją tej pochwały różnorodności jest jego domostwo w rodzinnej wiosce Waliły pod Białymstokiem. Tarasewicz hoduje gołębie, papugi indyjskie, afrykańskie i australijskie. Opiekuje się też kaczkami, bażantami, pawiami, cietrzewiami i głuszcami. Tarasewicz jest uznanym hodowcą kur ozdobnych oraz współorganizatorem wystaw rzadkiego ptactwa. Jednak sławę przyniosła mu przede wszystkim jego sztuka. Od najmłodszych lat przejawiał artystyczne zacięcie. Jak wspomina, w młodości był uważany przez sąsiadów za lenia, co to nic, tylko maluje i czyta książki. Na szczęście, innego zdania byli rodzice, którzy nie tylko nie przeszkadzali młodemu Leonowi w malarskich i rysowniczych poszukiwaniach, ale jeszcze wysłali chłopca do liceum plastycznego w Supraślu. Tu, za grubymi murami szkoły, Tarasewicz dojrzewał jako artysta. Jak wspominają jego koledzy w Supraślu, młodzieniec po raz pierwszy zaczął odczuwać dumę z białoruskiego pochodzenia. Przywiązanie do korzeni do dziś objawia się zainteresowaniem artysty sytuacją na Białorusi. Tarasewicz jest jednym z inicjatorów cyklicznych koncertów białoruskich grup rockandrollowych Basowiszcza, odbywających się w Gródku na Białostocczyźnie. W swoim filmie duet reżyserów, Sławomir Malcharek i Róża Fabjanowska, podążają tropem kariery Leona Tarasewicza. Droga ta również na płaszczyźnie duchowej i artystycznej zaczyna się w Waliłach. Wiodąc poprzez Supraśl, Warszawę, różne miasta w Polsce i na świecie, gdzie artysta docierał ze swą sztuką, powraca do rodzinnej wioski malarza. W podróży Tarasewiczowi zawsze towarzyszy ikona. Artysta podkreśla bowiem swoje przywiązanie do ojczystych stron, do ziemi, której zawdzięcza inspirację i na której realizuje obie swoje wielkie pasje: malarską i ornitologiczną. Przed kamerą wypowiadają się znajomi malarza, jego mentor Sokrat Janowicz, koledzy z ław szkolnych i historycy sztuki.

[TVP] Leon Tarasewicz (ur. 14 marca 1957 w Waliłach koło Białegostoku) – polski malarz białoruskiego pochodzenia, profesor sztuk plastycznych. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, a następnie Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Tadeusza Dominika (dyplom otrzymał w 1984). Od 1996 prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. W 2005 r. został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także: Paszport Polityki (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za "konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki".

Film dokumentalny Produkcja: Polska Rok produkcji: 2008 Czas trwania: 47 min

Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel. 55 625 67 80, beata.b@galeria-el.pl

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%