› zapowiedzi
11:48 / 18.02.2013

KRUŻGANEK MOVIE: Z daleka widok jest piękny

KRUŻGANEK MOVIE: Z daleka widok jest piękny

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 22 lutego o godz. 19 na pokaz filmu Wilhelma Sasnala Z daleka widok jest piękny. Będzie to pierwszy z filmów prezentowanych w ramach nowego cyklu Krużganek Movie. 

Krużganek Movie to nowy cykl kameralnych spotkań z filmami o sztuce bądź inspirowanymi sztuką. W jego ramach będziemy prezentować zarówno interesujące dokumenty, przybliżające nam nowe zjawiska jak i filmy fabularne, zrealizowane przez artystów lub traktujące o szeroko rozumianej sztuce. Podczas najbliższych spotkań będzie można zobaczyć takie produkcje jak Marina Abramović: artystka obecna czy Płonący facet, zrealizowany przez kolektyw Łódź Kaliska. Cykl otworzy film Z daleka widok jest piękny w reżyserii Wilhelma Sasnala.

Jest to opowieść o pozornie bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Polska wieś w obiektywie Sasnalów, uważnych widzów kina Francuza Bruno Dumonta, zyskuje uniwersalny charakter. Opisywane przez nich zdarzenie odkrywa zastygłe, niepisane prawa, na których ufundowana jest wiejska społeczność - rządzącą nią patriarchalną hierarchię, wszechobecną brutalność, z jaką traktuje się każdy rodzaj słabości, każdą inność. Podstawową wartością jest tu władza i płynąca z niej siła – władza nad kobietami, dziećmi, starcami, nad zwierzętami i otaczającą przyrodą, która w filmie Sasnalów zdaje się być niemym, nieporuszonym obserwatorem postępującego rozkładu. 

Film został nagrodzony podczas 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławską Nagrodą Filmową w konkursie „Nowe Filmy Polskie”

Polska 2011/78 minut

reżyseria: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
zdjęcia: Wilhelm Sasnal, Aleksander Trafas
występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska, Jerzy Łapiński, Hanna Chojnacka
produkcja: Filmpolis, Anton Kern Gallery

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%