› poradnik
09:03 / 23.04.2018

Kryteria wyboru siodełka rowerowego. Jak uzyskać komfort jazdy?

Kryteria wyboru siodełka rowerowego. Jak uzyskać komfort jazdy?

O wyborze siodełka rowerowego można długo opowiadać, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników decydujących o jego właściwym dopasowaniu. Odpowiedni model jest kwestią bardzo indywidualną i nie należy kierować się sugestiami znajomych, ponieważ to, co im pasuje nie musi spełniać naszych oczekiwań. Co przede wszystkim należy uwzględnić przy wyborze siodełka?

Rozstaw kości kulszowych – kluczowe znaczenie w wyborze siodełka
 

Obecnie rynek jest przesycony rozmaitymi rodzajami siodełek, co wywołuje często wśród amatorów jazdy rowerowej poczucie bezradności. Jeszcze do niedawna tylko kilka firm oferowało ten element roweru i na dodatek każda dysponowała ograniczoną ilością modeli. Teraz wybór jest olbrzymi. Aby nie pogubić się wśród bogactwa asortymentu, warto zacząć od podstawowej kwestii, czyli dopasowania szerokości siodełka. Szerokość należy dostosować do rodzaju uprawianego sportu rowerowego i do szerokości bioder. Zmierzenie rozstawu kości kulszowych stanowi priorytet, aby znaleźć siodełko rowerowe odpowiadające indywidualnym wymaganiom. Panuje przekonanie, że kobiety mają szerzej rozstawione kości, ale w rzeczywistości nie ma jednej reguły, dlatego producenci coraz częściej proponują ten sam model siodełka o różnych szerokościach. W wielu przypadkach siodełko rowerowe damskie faktycznie jest nieco większe, ale równie dobrze kobieta może potrzebować zdecydowanie węższego modelu. Indywidualna anatomia odgrywa najważniejszą rolę, dlatego rozstaw kości kulszowych warto zmierzyć specjalnym przyrządem. Wystarczy usiąść na żelowej poduszce i zmierzyć rozstaw zgodnie z powstałymi wgnieceniami. Można się posłużyć również innym materiałem, na którym powstanie ślad pozwalający na pomiary. W taki sam sposób dopasowuje się siodełko rowerowe dziecięce, damskie i męskie.

Długość siodełka a styl jazdy
 

Aby wybrać wygodne siodełko rowerowe, należy dopasować również długość siodełka, a dopasowujemy ją do stylu jazdy. Podjazdy i zjazdy powodują, że w znaczący sposób zmienia się pozycję ciała na siodełku. Korzystanie z lemondki pozwalającej na zwiększenie aerodynamiczności pozycji podczas jazdy po płaskim lub w dół również wymusza wybór dłuższego siodełka. W przypadku jazdy po bardziej równym terenie wystarczy krótsze siodło rowerowe.

Masa siodełka – jeden z wyznaczników wyboru

Coraz większy wybór siodełek spowodował, że producenci jeszcze intensywniej zaczęli szukać możliwości ich udoskonalenia, aby zaspokoić potrzeby klientów i przekonać ich do swoich propozycji. W efekcie siodełko rowerowe męskie i wszystkie pozostałe stały się lżejsze. Siodełka ważyły kiedyś około pół kilograma, a teraz można kupić modele ważące nawet mniej niż 200 gramów. Wersje dopasowane do różnych stylów jazdy i typów budowy ciała proponuje https://seltrade.pl/siodla-rowerowe.

Wypełnienie siodełka – jakie ma znaczenie?
 

Im mniej wypełnienia, tym siodełko jest bardziej odpowiednie do długotrwałej jazdy. Zbyt miękkie wypełnienie powoduje zapadanie się pośladków i w efekcie pojawiają się otarcia. Miękka pianka jest dobra do jazdy miejskiej, gdy jazda nie trwa dłużej niż około 3 godzin.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%