› bieżące
18:46 / 21.02.2014

Ksiądz Adam Boniecki: człowiek jest drogą kościoła

Ksiądz Adam Boniecki: człowiek jest drogą kościoła

fot. Konrad Kacprzak

Ksiądz Adam Boniecki to dziennikarz i publicysta. Gdy miał 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował również filozofię. Współpracował z duszpasterstwem akademickim. Związany był również z Tygodnikiem Powszechnym. 

W kwietniu tego roku ma odbyć się kanonizacja papieża Jana Pawła II. Będzie to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Polaków, ale i dla katolików z całego świata. O tym jakim człowiekiem był Karol Wojtyła ksiądz Boniecki opowiedział na pierwszym spotkaniu z cyklu Świadectwo i dziedzictwo Jana Pawła II w przededniu kanonizacji.

Pokolenie JP II
- Wydawało się, że rośnie pokolenie JP II. Stawiano pomniki gdzie się da, ludzie płakali. Jednak to się zmienia w czasie. Siłą rzeczy fascynacja trochę słabnie, oddala się. Ludzie już nie stoją w kolejce do grobu. Mieliśmy już papieży, którzy fascynowali, jednak teraz niewiele osób o nich pamięta – mówi ksiądz Adam Boniecki. Po śmierci Jana Pawła II cały świat był pogrążony w żałobie. Długotrwałe modlitwy oraz czuwania były oznaką realnego bólu po odejściu papieża. Teraz niestety coraz mniej osób o tym pamięta.

Co przyniósł pontyfikat?
-Tu nie chodzi o stawianie nowych budynków, chociaż papież postawił przytułek dla bezdomnych. Są to namacalne rzeczy. Jednak ważniejsze są cechy osobowości i jego temperament. To Jan Paweł II rozpoczął apostolskie podróże i wpisał to w działalność papieża – dodaje Ksiądz Boniecki. Zwraca uwagę również na ożywienie ducha jedności kościoła poprzez podróże do najbardziej dalekich zakątków świata. To Jan Paweł II jako pierwszy tak blisko "podszedł" do zwykłego człowieka, nie zamykał się na nikogo. - Co innego jest wiedzieć, że gdzieś jest nędza, a co innego odwiedzić szpital dla trędowatych. Dla tych ludzi to było niesłychane, że sam papież do nich przyjechał - mówił ksiądz Boniecki.

Pedofilia w kościele
W 2002 roku wybuchł głośny skandal dotyczący pedofilii wśród księży w Stanach Zjednoczonych. Kilka podobnych przypadków ujawniono również na terenie Kanady. Zarzuty miały tak poważny charakter, że o wieloletnie tuszowanie skandali seksualnych oskarżono też pięciu biskupów.

- Kościół to jedyna instytucja, która tak bardzo otworzyła się na ten tragiczny problem. Jan Paweł II zaprosił w tej spawie. Wygłosił przeprosiny, przyznał, że jest to wina kościoła – tłumaczy ksiądz Adam Boniecki.

Podejście do Żydów
- Stał z nimi jak jeden z nich. On zaszczepił w nas normalne podejście do Żydów – mówi Ksiądz Boniecki. Zaznacza, że teraz są inne czasy. Dla naszych dzieci może to być już oczywiste, że ludzi powinno traktować się na równi. Kiedyś jednak tak nie było. Żydzi uznawani byli za gorszy naród. To właśnie Jan Paweł II uczynił najwięcej, aby drogi chrześcijan i Żydów znów mogły się zejść.

Papież Polak
- Nie chcę być megalomanem Polakiem, ponieważ Jan Paweł II mówił o wierze do wszystkich i opierał się na ponadwyznaniowych wartościach. Trafiał do wszystkich ludzi z całego świata. Polaków jednak traktował specjalnie – mówi Boniecki. Przypomina również, jak papież spotykał się z Polakami podczas audiencji. Zawsze rezerwował specjalny czas dla swoich rodaków. Niektórzy zaznaczali, że Jan Paweł II jest papieżem całego świata i nie powinien traktować inaczej Polaków.

Wiara w Boga
- Niektóre wydarzenia łatwo opowiedzieć, ale niektóre to coś więcej – mówi o jednym ze spotkań z papieżem Ksiądz Adam Boniecki. - Byłem w synagodze. Pamiętam, jak papież wszedł i uniósł rękę, wszystkich ogarnął błogi spokój – dodaje.

Nowości w kościele
- Ogromne zmiany nastąpiły w roli kobiet w kościele. To nie jest dyskryminacja. Kobiety są też ważne w kościele. Wojtyła to przełamywał, otwierał drogę – mówi ksiądz. Dodaje, że pomimo iż to mężczyźni są kapłanami, to kobiety odgrywają również ważną funkcję na którą uwagę zwrócił papież. - Prawie wszyscy wątpili w sukces Światowych Dni Młodzieży – mówi Ksiądz Adam Boniecki. Teraz jest to jedno z największych wydarzeń katolickich. Skupia młodzież z całego świata.

Człowiek jest drogą kościoła
- Sądzę, że on nas nauczył swoją postawą jak wielka jest nasza miłość, nawet gdy cierpimy – mówi Boniecki. - Jan Paweł II udowodnił, że jest świadkiem wiary, a swoje życie oparł właśnie na niej. Związał je z cierpieniem, doświadczył wielu trudnych chwil, dzięki którym mógł zbliżyć się do ludzi i pokazać, że jest normalnym człowiekiem, a Bóg go wspiera i towarzyszy w drodze.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII będzie największą pod względem liczebności uczestników uroczystością 2014 roku w Watykanie i jedną z rekordowych w historii Kościoła. Oczekuje się, że 27 kwietnia we mszy kanonizacyjnej weźmie udział około miliona osób.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 10