› bieżące
10:38 / 26.08.2013

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach - uwolnij podręczniki

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach - uwolnij podręczniki

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane – to idea bookcrossingu. Redakcje portali eŚwiatowid i eKulturalni tę ideę przenoszą również na podręczniki. Pierwsza Rozdawalnia podręczników zakończyła się pełnym sukcesem – teraz druga edycja – w najbliższy poniedziałek podręczniki można przynosić, we wtorek znów zabierać.

- W poniedziałek czekamy na podręczniki, bo przy akcji rozdawania pojawiło się sporo osób, które przyniosły książki. We wtorek od 9.00 rano podręczniki będziemy rozdawać. Jeśli ktoś będzie chciał przynieść książki lub podręczniki w późniejszym terminie zapraszamy – przed wejściem do redakcji eŚwiatowid stoi regał do bookcrossingu – zachęcają organizatorzy akcji.

Bookrossing w uproszczeniu polega na bezpłatnym wymienianiu się książkami, najczęściej poprzez pozostawianie ich w oznaczonych lub umówionych miejscach. Idea narodziła się dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych i zyskała ogromną popularność na całym świecie. Od grudnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” można korzystać z bookcrossingowego regału, na którym można zostawić literaturę, którą już się przeczytało, a w zamian wziąć coś innego. Regał wystawiony jest na stałe w holu głównym CSE i tylko od użytkowników zależy czy będą na nim książki, którymi warto się wymienić.

- Na razie bookcrossing wygląda tak, że ludzie najczęściej biorą książki, a rzadko przynoszą, ale widać, że nagłaśnianie takich inicjatyw jest skuteczne i po nim na regale pojawiają się kolejne pozycje – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, kierownik redakcji.

Zdarza się tak, że ludzie, porządkując książkowe regały przynoszą mnóstwo pozycji, redakcja pomaga je wnosić, porządkuje je, przekazuje gadżety portalu eKulturalni.

Przy okazji akcji podręcznikowej, pojawiło się również sporo książek nie związanych z edukacją. Redakcja sukcesywnie będzie je wykładać na regale do bookcrossingu, ale do wtorku czeka jeszcze na podręczniki. W poprzedniej akcji było ich 60. Teraz spodziewa się podobnej ilości tytułów. Jak zaznacza to nie są książki nowe.

- Wiemy, że program nauczania się zmienia, ale niektórzy nauczyciele dopuszczają możliwość korzystania z podręczników wydanych wcześniej Można też wybrać książkę podręcznikową, np. do nauczania zintegrowanego i próbować ćwiczyć z przedszkolakiem, zwłaszcza że rodzice mają posyłać swoje dzieci do szkoły wcześniej – dodaje Justyna Kozłowska – Dyrla.

Ci, którzy chcą przynieść książki mogą przekazać je do redakcji portalu eŚwiatowid i eKulturalni, znajdującej się na parterze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%