› sąd
07:53 / 12.02.2021

Kto był winien śmierci motocyklisty?

Kto był winien śmierci motocyklisty?

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Kartuzach zakończyła postępowanie w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 26-letni motocyklista.

21 lipca 2020 roku w miejscowości Miszewko kierujący samochodem marki BMW   wjeżdżając  na skrzyżowanie  z   drogi podporządkowanej   na drogę z pierwszeństwem  przejazdu zderzył się z  motocyklem.

Kierujący motocyklem  przeleciał  kilka metrów, upadając następnie na  jezdnię.  Poniósł śmierć na miejscu w następstwie doznanych obrażeń

- wyjaśnia Grażyna Wawryniuk pf Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

Z opinii biegłego z zakresu  rekonstrukcji wypadków drogowych wynika, że bezpośrednią  przyczyną wypadku  było nieprawidłowe zachowanie  kierującego samochodem.

Wjeżdżając  na drogę z pierwszeństwem  przejazdu nienależycie  obserwował drogę i nie ustąpił  pierwszeństwa  motocyklowi  wjeżdżając  na jego  pas drogi
 

- informuje pani prokurator.  

Biegły wskazał, że do wypadku przyczynił się również motocyklista.   Bezpośrednio przed wypadkiem zbliżając się do przejścia dla pieszych i  do skrzyżowania  przekroczył dopuszczalną prędkość, a  w sytuacji  zagrożenia  podjął manewr intensywnego hamowania przednim hamulcem. Spowodowało to  uniesienie tylnego koła motocykla  i wyrzucenie kierującego.   

Prokurator zarzucił kierującemu samochodem umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślne spowodowanie  wypadku,  w następstwie którego śmierć poniósł kierujący motocyklem.

Zarzucone przestępstwo,  zakwalifikowane  z  art. 177 § 2 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12

 - tłumaczy pf Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w  Kartuzach.

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%