› bieżące
14:15 / 06.08.2019

Kto może ubiegać się o pożyczkę na raty online?

Kto może ubiegać się o pożyczkę na raty online?

Pożyczki na raty stają się coraz popularniejsze na rynku pozabankowym. Można je łatwo i wygodnie zaciągnąć przez Internet, a do tego wymagania wobec klientów są mniejsze niż przy kredytach gotówkowych w bankach. Nie oznacza to jednak, że każdy może zaciągnąć pożyczkę ratalną. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić określone warunki.

Chociaż sytuacja finansowa Polaków w ostatnich latach się polepszyła, to nadal problem z brakiem pieniędzy na niespodziewane wydatki sygnalizuje co trzeci nasz rodak, jak wynika z badań. Powodem jest to, że stopa oszczędzania w Polsce jest na poziomie jedynie 5%. Daleko nam do takich krajów jak Niemcy, Szwecja czy Luksemburg, gdzie mieszkańcy mogą sobie pozwolić na odłożenie 17-20% wynagrodzenia. To wszystko sprawia, że niespodziewane wydatki, szczególnie te wysokie, nadal bywają dużym problemem dla przeciętnej polskiej rodziny. Coraz częściej w takich i podobnych sytuacjach wsparciem staje się pozabankowa pożyczka na raty.

- Obecnie coraz więcej osób szuka usług finansowych w Internecie. To dużo łatwiejszy sposób niż załatwienie formalności w placówce stacjonarnej. Wzięcie pożyczki za pomocą komputera, tabletu czy smartfonu już od kilku lat zyskuje na popularności. Często z takiej formy korzystają osoby młode, dla których Internet jest wręcz naturalnym środowiskiem. Robią zakupy online i załatwiają różne sprawy online. Oczywiste jest zatem, że w taki sam sposób chcą pożyczać pieniądze – zauważa ekspert Ferratum Money.

– Dlatego właśnie firmy pożyczkowe poszerzyły swoją ofertę o pożyczki na raty online, upodabniając je nieco do kredytów gotówkowych w bankach. Pożyczkę ratalną łatwiej jednak zaciągnąć, nie ma tylu formalności, co w bankach. Aby jednak wziąć taką pożyczkę, trzeba spełnić pewne wymagania – podkreśla ekspert Ferratum Money.

Pożyczka na raty online – kto może ją otrzymać?

Pożyczki na raty dostępne online charakteryzują się większą dostępnością niż kredyty bankowe. Nie tylko nie trzeba składać dokumentów w placówkach stacjonarnych, ale również procedury są prostsze. Firmy pożyczkowe nie są również tak restrykcyjne jak banki przy analizie zdolności kredytowej klientów. Jednak każdy pożyczkodawca ustala tak naprawdę własne warunki, jakie musi spełnić klient, aby pożyczyć pieniądze. Część z tych warunków powtarza się w różnych firmach pożyczkowych.

O pożyczkę na raty online najczęściej mogą ubiegać się klienci, którzy ukończyli 21 lat. Jednak na rynku finansowym działają również firmy pożyczkowe udzielające zobowiązań osobom młodszym, które dopiero osiągnęły pełnoletność, czyli ukończyły 18 lat. Wymóg wiekowy jest indywidualnie ustalany przez konkretną instytucję. Dodatkowo każdy pożyczkobiorca wnioskujący o zobowiązanie przez Internet musi być obywatelem polskim, posiadać zdolność do czynności prawnych i zamieszkiwać na terenie naszego kraju.

Ubiegający się o pożyczkę online powinien mieć stały dochód, niezależnie od źródła jego otrzymywania. Większość pożyczkodawców akceptuje różne formy dochodu, także umowy zlecenie, umowy o dzieło, świadczenia emerytalne, rentowe itd.

Aby ubiegać się z sukcesem o pożyczkę na raty online, nie można mieć żadnych zaległości wobec instytucji finansowych. To jest coraz częściej weryfikowane. Niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników oraz BIK. Chociaż pożyczkodawcy deklarują, że decyzja o przyznaniu pożyczki zależy od indywidualnej decyzji konkretnego wnioskodawcy, to jednak w praktyce osoby z długami spotykają się przeważnie z odmową.

Na rynku znajdziemy również takich pożyczkodawców, którzy akceptują niemal każdy wniosek pożyczkowy bez dokładnej weryfikacji klientów. To jednak najczęściej oznacza drogą pożyczkę, zaciągniętą na niezbyt korzystnych warunkach.

Każdy, kto ubiega się o pożyczkę na raty online, musi posiadać telefon komórkowy oraz konto bankowe potrzebne do weryfikacji tożsamości i dokonania przelewu gotówki.

Jak otrzymać pożyczkę na raty online?

Wzięcie pożyczki na raty online jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę wybranej firmy pożyczkowej. Następnie wybieramy kwotę zobowiązania i okres spłaty. Kolejny krok to wypełnienie wniosku o pożyczkę. Należy w nim podać swoje dane osobowe, adres, numer telefonu i konta oraz informacje na temat uzyskiwanego dochodu. Potem wysyła się formularz online. Niekiedy pożyczkodawca prosi o dodatkowe dokumenty (np. skan zaświadczenia o zatrudnieniu czy wyciąg z konta bankowego).

Kolejny etap to wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Należy przesłać z własnego konta bankowego symboliczną kwotę (1 gr, 1 zł) na konto firmy pożyczkowej. W ten sposób pożyczkodawcy działający w Internecie potwierdzają tożsamość pożyczkobiorcy. Niektóre instytucje weryfikują klienta za pomocą specjalnych aplikacji (np. Instalator).

Jeśli pożyczkobiorca przejdzie wszystkie procedury pozytywnie, zostaje poinformowany o decyzji pożyczkowej. Gotówka jest przelewana na konto, a umowa oraz harmonogram spłaty rat w formie elektronicznie przekazywane są pocztą e-mail.

Pożyczka na raty online to dobre rozwiązanie dla osób potrzebujących szybko gotówki na niespodziewane wydatki. Bez problemu można pożyczyć nawet wysoką kwotę. Wszystkie formalności załatwimy przez Internet, a pieniądze możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut. Warto jednak zapoznać się z wymaganiami, jakie stawia dany pożyczkodawca, jeszcze przed złożeniem wniosku. To pozwoli uniknąć rozczarowania.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%