› raporty
12:00 / 25.05.2016

Kto może zostać kierowcą taksówki?

Kto może zostać kierowcą taksówki?

Czy kierowcą taksówki może zostać każdy, kto tylko wybierze taką drogę kariery? Ile zarabiają Warszawscy taksówkarze? Wbrew pozorom nie – i zaraz Wam wytłumaczymy dlaczego tak się dzieje. Na wstępie może zauważmy, że zawód taksówkarza jest zajęciem, które wymaga odpowiedzialności i troski. Ponieważ przez dłuższy lub krótszy kurs między puntem A i puntem B, pasażerowie powierzają swoje bezpieczeństwo, zdrowie i życie w ręce kierowcy. Dlatego musi on wykazywać się pewnymi cechami.

Nie każdy może zostać kierowcą taksówki i nie jest to sprawa związana z umiejętnościami czy po prostu „widzi mi się”. Są pewne wymagania, które po prostu kandydat musi spełniać, aby uzyskać licencję taxi Warszawa. Zastanawiacie się co to może być? Koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem! W końcu każdy posiadacz samochodu i prawa jazy chciałby zarabiać minimum 4000 zł na czysto – prawda?

Przede wszystkim zdrowie i siła wieku!

Pierwszym, niezbędnym warunkiem, jaki kandydat na taksówkarza musi spełniać to granica wieku. Nie może być on młodszy jak 21 lat – naturalnie jeżeli jeszcze nie ukończył tylu lat, może poczekać. Dlatego 18-stka niczego nie przekreśla, wymagana będzie tylko i wyłącznie cierpliwość. Jednak drugi warunek już nie jest taki prosty do obejścia. Wymagana jest bezwzględna sprawność umysłowa, a także przebyte badania u lekarza medycyny pracy. Jednakże nie przypominają one tych samych, które wykonują pracownicy na umowie o pracę, którzy będą siedzieć za biurkiem całymi dniami. Kierowcy – poza podstawowymi wynikami, są zobowiązani do wykonania psychotestów. Brak pozytywnego wyniku powoduje, że o karierze taksówkarza można sobie tylko pomarzyć.

Trochę formalności..

Posiadając odpowiednie badania, można przejść do kolejnego etapu w drodze do własnej taryfy, Teraz należy wypełnić garść formalności. Zdobyć zaświadczenie z sądu, że kandydat na taksówkarza nie posiada żadnej kartoteki i wyroków prawomocnych w różnych kategoriach – szkody na mieniu, życiu, zdrowiu człowieka, fałszowaniu dokumentów i tak dalej. Trzeba też założyć własną działalność gospodarczą oraz posiadać ważne przeglądy samochodu, którym będzie się świadczyć usługi transportowe oraz jego ubezpieczenie.

Uff! Można się zapisać na kurs taxi w Warszawie

Myślicie, że to koniec? Nic z tych rzeczy! To dopiero połowa drogi i chyba ta najłatwiejsza. Nikt nie powiedział, że taksówkarzem zostaje się od tak. Po wypełnieniu formalności, należy odbyć kurs taxi Warszawa, który nie jest drogi. Podczas 20-godzinnych spotkań (łącznie, są one rozłożone na dwa dni po 10 godzin lekcyjnych lub w innej konfiguracji, jeżeli kandydat wnioskuje o to) nauczane są zasady pracy taksówkarzy – obsługa urządzeń, topologia miasta. Powtarzane są także zasady kodeksu drogowego oraz pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza i umiejętności mogą być przydatne w życiu czy pracy.

Posiadając zaświadczenie o odbytym kursie, wystarczy już tylko zdać egzamin. Po takiej drodze, każdy będzie uważać, że jest dziecinnie prosty. 20 pytań, wszystkie jednokrotnego wyboru. 70% poprawnych odpowiedzi skutkuje zdaniem. Teraz już tylko oczekiwanie na wydanie licencji taxi Warszawa i można rozpoczynać pracę! Uff! Droga nie taka prosta, ale to chyba dobrze.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%