Kto nie chce województwa elbląskiego?
Pisaliśmy niedawno o szansach reaktywowania województwa elbląskiego (http://www.elblag.net/artykuly/czy-na-mapie-polski-moze-pojawic-sie-wojewodztwo-e,30922.htm) Za jego powrotem na mapę Polski opowiadają się, czemu trudno się dziwić, elblążanie. Czy jednak tęsknotę tę podzielają inni mieszkańcy naszego regionu?
Tu nie będzie suspensu – wynik naszego krótkiego sondażu podajemy już teraz. Otóż, ani braniewianie, ani pasłęczanie – z którymi wspólnie zamieszkujemy w województwie warmińsko-mazurskim, czy tym bardziej malborczanie i kwidzynianie, nie myślą, przynajmniej w większości, o powrocie do województwa elbląskiego.
Braniewo to miasto warmińskie, które zawsze czuło związki z Olsztynem. Zdaję sobie sprawę, że Elbląg może dążyć do odzyskania wojewódzkiego statusu, ale braniewianie, poza nielicznymi wyjątkami, chcą żyć w obecnym województwie. Tak więc, powodzenia, ale bez nas – mówi starszy braniewianin.
Mężczyzna nie jest rzeczywiście odosobniony w tym sądzie.
Do Elbląga to możemy pojechać na zakupy, bo jest najbliżej, ale województwo elbląskie? Po co i na co? Nie czujemy takiej potrzeby – stwierdzają bez ogródek dwie młode dziewczyny, braniewianki z urodzenia, obecnie studiujące w Olsztynie.
Podobne opinie usłyszeliśmy od pasłęczan.
Województwo elbląskie? Nie, nie jestem zainteresowany. Wolałbym żeby Pasłęk odzyskał prawa powiatowe – mówi krótko i dobitnie nasz kolejny rozmówca.
Wypowiedzi z Malborka i Kwidzyna możemy sobie darować. Mieszkańcy obu tych miast (przynajmniej ci z którymi rozmawialiśmy) cenią sobie województwo pomorskie. Jeden z naszych rozmówców, mieszkający w tym pierwszym mieście, nie kryje też żalu do Elbląga.
W 1975 roku, gdy powstało województwo elbląskie oba nasze miasta miały podobne potencjały. W ciągu następnych lat Elbląg jednak zyskał, a Malbork stracił – tłumaczy malborczanin.
Jeśli już mówić o nowym województwie to niech to będzie województwo ze stolicą w Malborku. Byłoby to uzasadnione historycznie. Przecież Malbork był już stolicą województwa w I Rzeczypospolitej. A Elblag? Był za tych czasów miastem powiatowym w województwie malborskim – stwierdza złośliwie mężczyzna.
I co Państwo na to?