› bieżące
15:20 / 30.12.2014

Kto pyta, nie błądzi. Interpelacje, wnioski i zapytania na sesji RM

Kto pyta, nie błądzi. Interpelacje, wnioski i zapytania na sesji RM

fot. Bartłomiej Ryś

Ostatnia sesja Rady Miasta to także ostatnia w tym roku okazja dla radnych, by zasygnalizowali podczas obrad jakiś problem, złożyli wniosek czy skierowali zapytanie. Dziś radni mieli dużo do powiedzenia, dlatego nie dziwi długa lista ich wniosków, interpelacji i zapytań.

Pierwszy swoje zapytanie wystosował Janusz Hajdukowski, który domagał się od prezydenta Wróblewskiego wyjaśnień w kwestii zaniedbań i nieprawidłowości, o których włodarz Elbląga wspomniał podczas swojego sprawozdania z działalności między poszczególnymi sesjami. – Chciałbym, by pan prezydent przedstawił kilka konkretów. O jakiego typu zaniedbaniach mówimy?

W odpowiedzi prezydent Witold Wróblewski przypomniał treść swojego wystąpienia, w którym zwrócił uwagę na brak decyzji w kwestii zmniejszenia deficytu budżetowego, nie szukania oszczędności. Zdaniem prezydenta miasta należy przygotować finanse miasta na realizację prognozy finansowej na kolejne lata, a bez właściwych decyzji nie będzie to możliwe. Trzeba również zmniejszyć koszty bieżące, co ma pomóc w uzyskaniu nadwyżki budżetowej. Wyjaśnienie to nie usatysfakcjonowało Hajdukowskiego, który podsumował je słowami: - To nadal tylko puste slogany. Nie usłyszeliśmy żadnych konkretów.

Jerzy Wcisła wystosował dwa wnioski. Pierwszy dotyczył tego, by Konwent Seniorów zajął się kwestią procedowania porządku obrad. Wyraził przekonanie, że dyskusja nad każdym punktem obrad nie ma swojego uzasadnienia i tylko wydłuży czas obrad w części uchwałodawczej. W odpowiedzi usłyszał, że żaden zapis w ustawie i innych dokumentach nie zabrania prowadzenia dyskusji po zaprezentowaniu każdego punktu obrad sesji.

Drugi wniosek, wystosowany w imieniu Klubu Radych Platformy Obywatelskiej, dotyczył podjęcia stosownych działań, by powołać Obszar Funkcjonalny Żuławy.
– Zgodnie z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Żuławy są obszarem funkcjonalnym szczególnego zjawiska w skali makroregionalnej. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość powołania takiego obszaru. – tłumaczył radny PO.

Paweł Fedorczyk przygotował zapytanie i dwa wnioski. Zapytanie dotyczyło informacji w sprawie wyroku, jaki zapadł w sprawie byłego prezesa MPO. Prezydent Witold Wróblewski nie posiadał jednak informacji, które rzuciłyby nieco światła na całą sprawę.

Jeden z wniosków poruszał kwestię montażu oświetlenia na ul. Bażyńskiego i Pilgrima od strony parkingu. Drugi natomiast dotyczył opracowania rozwiązania, mającego na celu weryfikację skarg, jakie wpływają do Komisji Rewizyjnej. Paweł Fedorczyk wskazywał, że istnieją podejrzenia, by sądzić, że część osób, podpisujących się pod skargami nie istnieje, a podawane personalia są fałszywe.

Jolanta Lisowska wystosowała wniosek: - W celu udogodnienia ruchu pieszych i kierowców wnoszę o dalszą regulacje sygnalizacji świetlnej na naszych ulicach, w szczególności proszę o zwrócenie uwagi na skrzyżowania: na ul. Traugutta – Grobla Świętego Jerzego – Gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz Gen. Grota-Roweckiego – 12 lutego – Armii Krajowej.

Jolanta Janowska wnioskowała o ustawienie ławek przy ul. Legionów. Zrobiła to, jak mówiła, w imieniu starszych mieszkańców osiedla Kamionka i okolicznych ulic. Ławki (wniosek dotyczy ustawienia przynajmniej dwóch) służyłyby mieszkańcom jako miejsce odpoczynku, bowiem mieszkańcy wspomnianego osiedla robią najczęściej zakupy w Biedronce przy ul. Królewieckiej. Osoby te nie posiadają aut, więc powrót z torbami pełnymi zakupów bywa męczący.

Radna Maria Kosecka wnioskowała o uruchomienie platformy internetowej naprawmyto.pl, z powodzeniem działającej w innych miastach. Z założenia na tej witrynie mieszkańcy mogliby wskazywać na mapie miejsca, które wymagają naprawy czy przebudowy. W dalszej części obrad radny Jerzy Wcisła zwrócił uwagę, że pomysł, który Maria Kosecka podaje jako swój w rzeczywistości był inicjatywą Platformy Obywatelskiej.

Drugi wniosek radnej niezależnej dotyczył umieszczenia pamiątkowej tablicy, poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. Maria Kosecka wnosiła o podjęcie rozmów, które mają na celu doprowadzić do sporządzenia i wywieszenia wspomnianej tablicy. Radna zadeklarowała, że może wspomóc finansowanie tego przedsięwzięcia.

11
1
oceń tekst 12 głosów 92%