› prezentacje
10:37 / 08.08.2017

Kto z Was pamięta "Świat Młodych"? (+ wideo)

Kto z Was pamięta

fot. Swiatmlodych.pl

"Świat Młodych" ukazywał się w czasach, gdy nie było komputerów, telefonów komórkowych, a na ciekawy film lub program w telewizji, taki jak np. kolejny odcinek "Stawki większej niż zycie" czekało się nieraz tydzień czasu. Chłopcy grali w kapsle,dziewczynki - w klasy, czy też kręcily hula-hoopem. To były czasy, gdy niejednokrotnie czekało się na wolne miejsce na trzepaku.

Jak wspomina znany elbląski dziennikarz  Sławomir Malinowski:

TOMIK, Liga Reporterów, Wyprawa 1000 Przygód, Niewidzialna Ręka, Astroekspedycja – to zaledwie drobna część z wielu akcji jakie organizował dla dzieci i młodzieży "Świat Młodych" – harcerska gazeta, która na przestrzeni dziesięcioleci wciągnęła do zabawy miliony dziewcząt i chłopców wyzwalając ich kreatywność i społeczną wrażliwość.

Podobnie pozytywne wspomneinia ma inny dziennikarz, Piotr Mańkowski, redaktor naczelny portalu Tunguska.pl

W Gazecie Młodych można było znaleźć rysunki z pozycjami seksualnymi oraz notowania Trójki, za to Świat Młodych stanowił Internet z papieru. Każdy nowy numer był więcej wart niż godzina łupania w Defendera.

Żeby od razu rozwiać mity – Świata Młodych nie dało się czytać od deski do deski, bo większość numeru zaśmiecały nakazowe artykuły o partyjno-hacerskiej proweniencji. Kilku rubryk na szczęście ów wirus nie dotykał i to już wystarczało, żeby uznać całe czasopismo za coś najważniejszego w życiu młodego człowieka na początku lat 80-tych. Oczywiście, byli tacy, którzy wielbili Młodego Technika, tyle że niestety było to pismo przeznaczone dla osób starszych.

Wspomnienia związane ze Światem Młodych ma w pamięci kilka pokoleń Polaków. Wynika to z faktu, iż czaspopismo ukazywało się aż 44 lata (1949–1993).

Na przestrzeni lat czasopismo ewoluowało. W 1974 r. zmieniło podtytuł na „Harcerska Gazeta Nastolatków”. 19 lipca 1974 r. (Nr 58), w rocznicę 30-lecia PRL, ukazał się pierwszy kolorowy numer Świata Młodych. Od 1 października 1974 r. już każdy numer ukazywał się w kolorze. Za zmianą szaty graficznej poszła zmiana częstotliwości ukazywania się - dotychczas Świat Młodych ukazywał się dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki, przy czym komiksy ukazywały się tylko we wtorki. Teraz gazeta zaczęła się ukazywać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty, a komiks drukowano w każdym numerze.

Część artykułów była poświęcona harcerstwu (informacje o zlotach, sprawnościach, teksty piosenek i chwyty gitarowe itp.). Czasopismo zawierało także część popularnonaukową, sportową, a na ostatniej stronie publikowany był komiks, który ukazywał się w odcinkach.

Ze Światem Młodych nierozerwalnie związani byli tacy rysownicy jak: Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel (ur. 1923 r., twórca serii komiksowej "Tytus, romek i A'Tomek"), Janusz Christa (1934-2008, twórca serii "Kajko i Kokosz"), Szarlota Pawel (ur. 1950, twórczyni serii "Jonka, Jonek i Kleks"), czy też Tadeusz Baranowski (ur. 1945 r., m.in. "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa", "anrtresolka profesolka Nerwosolka").

Czasopismo informowało o nowościach, zaszczepiało mody. Przykładem może być publikacja na temat kostki Rubika.

Wegierskie szaleństwo opanowuje świat!. Zwariowana łamigłówka dotarła również do Polski

- taki tytuł można było przeczytać na pierwszej stronie "Świata Młodych" w w dniu 18 marca 1982 r. 

Publikowane były wywiady ze współczesnymi gwiazdami polskiej piosenki: Czesławem Niemenem, Marylą rodowicz, Budką Suflera, Markiem Jackowskim (Maanam), Majka Jeżowską, Urszulą.

Popularne były łamigłówki, jak ta poniżej - z "krukiem, który mówi szyfrem"

Polecamy profil na Facebooku, na którym możecie zapoznać się z wieloma archiwalnymi numerami „Harcerskiej Gazety Nastolatków”: facebook.com/fanklubswiatamlodych.

Elblążanin Sławomir Malinowski jest autorem filmu dokumentalnego poświęconego czasopiśmie. Przypomina on historię "Świata Młodych, prezentując wspomnienia dziennikarzy oraz uczestników niezapomnianych zabaw, które uczyły młodych Polaków jak być wartościowym i odpowiedzialnym człowiekiem. Spotkacie swoich ulubionych dziennikarzy: Stanisława Borowieckiego, Kazimierza Paska i Wojtka Pieleckiego, a także najlepszych twórców polskich komiksów, którzy rysowali dla "Świata Młodych": Janusza Christę (Kajko i Kokosz) i Tadeusza Baranowskiego (Antresolka profesolka Nerwosolka. Ciotka Fru Bęc, Bąbelek i Kudłaczek).

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%