› bieżące
06:00 / 09.09.2013

Kto zapłaci za nowy kierunek studiów? Od 1 października nowe przepisy

Kto zapłaci za nowy kierunek studiów? Od 1 października nowe przepisy

fot. elblag.net

Nowy rok szkolny przyniesie zmiany w szkolnictwie wyższym. Już od 1 października w życie wejdą postanowienia znowelizowanej ustawy. Za studiowanie dwóch kierunków nie zapłaci 10% najlepszych studentów – za trzeci kierunek zapłacą już wszyscy. Ustawa uderza w najambitniejszych. Każda uczelnia ustanowi swój cennik. Nowe prawo oszczędzi jedynie osoby, które studia rozpoczęły w roku akademickim 2010/2011.

Ile trzeba będzie zapłacić?

Studenci, którzy zdecydowali się podjąć drugi kierunek studiów, na pierwszym roku są zwolnieni z opłat. Ci, którzy po pierwszym roku studiowania drugiego kierunku, uzyskają wyniki w nauce kwalifikujące studenta do uzyskania stypendium -  takiej opłaty nie będą musieli w dalszym ciągu uiścić. Jeżeli jednak student nie znajdzie się w grupie 10% najlepszych – zapłaci za cały rok nauki. W przypadku studiowania trzeciego, czwartego i każdego następnego kierunku sprawa wygląda inaczej - uczniowie beż żadnych wyjątków muszą zapłacić. Senat uwzględni jednak warunki zwalniania studentów z opłat  w przypadku wybitnych osiągnięć naukowych bądź ciężkiej sytuacji materialnej.

Jak informuje nas Jolanta Kucharska, kierownik Działu Kształcenia PWSZ w Elblągu:

- Nie obserwujemy spadku zainteresowania studiowaniem więcej niż jednego kierunku.W roku akademickim 2012/13 więcej niż jeden kierunek studiuje ok. 1,5% naszych studentów. W ostatnich latach było to zwykle od 0,8% do 1,8% ogółu studentów. 

Kontrowersje wokół naliczania punktów ECTS

ECTS (ang. European Credit Transfer System), to procedura ujednolicająca system studiowania w Europie. Dzięki wdrożeniu ECTS europejscy studenci mają możliwość podjęcia lub kontynuacji studiów we wszystkich uczelniach realizujących projekt, a okres studiów odbyty na innych uczelniach może być w pełni uznany przez uczelnię macierzystą Komisja Europejska promuje w ten sposób współpracę pomiędzy uczelniami w zakresie wymiany studentów. ECTS jest częścią programu Socrates-Erasmus.

Od 1 października punkty ECTS stanowią o możliwości podjęcia bezpłatnych studiów. Student podejmując pierwszy kierunek w roku akademickim 2013/2014, ma prawo z niego zrezygnować, wykorzystując przyznaną mu pulę ECTS na jeden semestr akademicki i podjąć następne studia bezpłatnie. W przypadku ewentualnych opłat związanych ze zmianą kierunku studiów, uczeń zobowiązany jest do ich wniesienia dopiero po wykorzystaniu całego limitu punktów ECTS, którym dysponuje.

Cennik studiowania nie jest jeszcze ustalony. Wysokość czesnego będzie jednak uzależniona od renomy uczelni. Już teraz wiadomo, że najtańsze będą kierunki humanistyczne, a najdroższe  - sięgające ponad 20 tysięcy złotych – medyczne. 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%