› bieżące
16:05 / 24.07.2013

Która godzina w Elblągu? Problem zegarów wieżowych w mieście

Która godzina w Elblągu? Problem zegarów wieżowych w mieście

fot. Konrad Kosacz /elblag.net

Samo południe na rynku Starego Miasta. Zaczyna się wyścig. Jako pierwszy południe wybija zegar na Bramie Targowej. Trzy minuty po nim godzinę dwunastą ogłasza mały zegar, na wieżyczce, na Ratuszu Staromiejskim. Jako ostanie biją dzwony Katedry Św. Mikołaja na Anioł Pański. W tym momencie na Bramie Targowej długa wskazówka pokazuje już godzinę 12:05.

Chodząc po Elblągu ciężko jest wywnioskować, która jest dokładnie godzina. Według naszych obserwacji południe najdokładniej wskazują dzwony kościoła św. Mikołaja. Zegar na Bramie Targowej spieszy się aż pięć minut, ale dotyczy to tylko zegara od strony Starego Rynku. Od strony ul. Stoczniowej zegar spieszy się tylko dwie minuty. Podobnie jest z zegarami na Ratuszu Staromiejskim, te spieszą się dwie minuty. Sytuacja najciekawiej wygląda na wieży Urzędu Miejskiego. Zegar od strony sądu spieszy się jedną minutę, ale od strony szkoły muzycznej późni się aż cztery minuty.

Skąd bierze się czas?
-Czas na zegarach ustawiany jest elektronicznie, a pobierany jest droga radiową z okolic Frankfurtu – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego urzędu.

Wzorzec czasu fachowo określany jako DCF77 rozpowszechniany jest drogą radiową i pokazuje dokładny czas dla naszej strefy. Centrum nadawcze znajduje się w Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową. Teoretyczna dokładność zastosowanego zegara atomowego to różnica 1 sekundy na 1 milion lat pracy – jak podaje wikipedia.

Która godzina?
Jeśli zegary sterowane są elektronicznie to dlaczego zegary w mieście wprowadzają nas w błąd?

-Wskazówki na zegarach są dosyć duże, o ile sam zegar może być ustawiony poprawnie, o tyle wskazówki mogły być przesunięte poprzez silne podmuchy wiatru – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Jednostką odpowiedzialną za opiekę nad zegarami jest Departament Organizacji i Nadzoru. Dzięki sygnałom z naszej redakcji, Departament, wkrótce zajmie się tym problemem, jednak wymagane są do tych czynności wyspecjalizowane osoby posiadające uprawnienia do prac wysokościowych, które na linach zjadą i „poprawią czas”.

Tymczasem możemy się cieszyć tym że mozemy posłuchać dzwonów na Bramie Targowej i spokojnie przejść się pod Ratusz Staromiejski, a na pewno zdążymy wysłuchać także tamtejszych dzwonów. 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Powiązane artykuły

Nowy „stary” zegar w Szpitalu Miejskim

22.08.2013

W ostatnich dniach w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu zakończono konserwację wieżyczki zegarowej oraz odtworzono dwie tarcze zegarowe. W ramach...

Zdjęcia ilość zdjęć 6