› bieżące
11:39 / 23.12.2019

Które oświetlenie nie zepsuje wzroku dzieciom? Doradzamy

Które oświetlenie nie zepsuje wzroku dzieciom? Doradzamy

Każdy powinien mieć świadomość, że niewłaściwie dobrane oświetlenie negatywnie wpływa na wzrok. Odpowiedzialny rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku dogodne warunki do nauki, czy też zabawy. Wybierając oświetlenie należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie wiesz, co psuje wzrok maluchom? Nasz poradnik z pewnością okaże się pomocny. Podpowiadamy, jakie lampy dziecięce sprawdzają się najlepiej.

Wpływ światła na wzrok dzieci

Przed przystąpieniem do wyboru oświetlenia warto jest dowiedzieć się, jak światło wpływa na wzrok dziecka. Zbyt słabe oświetlenie męczy oczy. Zmusza ono do większego wysiłku, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko słaba żarówka stanowi zagrożenie. Zbyt mocne, agresywne światło także jest problemem. Najzdrowsze dla oczu jest światło dzienne. Z tego powodu podczas poszukiwania oświetlenia należy postawić na model, który zapewnia zbliżony komfort. Nie zapominajmy, że to nie tylko moc żarówki, ale również barwa, czy też natężenie światła.

Regularne męczenie wzroku może doprowadzić do pojawienia się zespołu suchego oka. Przebywanie w niedostatecznie lub przesadnie oświetlonym pomieszczeniu sprzyja również rozwojowi, czy też pogłębianiu się wad wzroku.

Wybór bezpiecznego oświetlenia dla dzieci

Wszystkie nowoczesne lampy dziecięce spełniają szereg rygorystycznych norm oraz standardów, dzięki czemu w większości przypadków nie stanowią one zagrożenia dla naszej pociechy. Warto jest zainwestować w model renomowanego producenta, nawet jeśli jest on nieco droższy. Pamiętajmy, że nasz wybór bezpośrednio wpływa na nastrój oraz zdrowie malucha. Przed zakupem należy przeanalizować niżej wymienione parametry:

  • moc - nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka żarówka sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy od rodzaju oświetlenia, a także jego odległości od użytkownika. Wiadome jest, że największą moc powinno posiadać oświetlenie główne. Żarówki 150W zwykle nie potrzebujemy w lampce biurowej, czy też nocnej, gdyż znajduje się ona blisko nas. Pamiętajmy, że moc żarówek energooszczędnych wyrażana jest w lumenach (700 lumenów odpowiada żarówce 60W);
  • temperatura barwowa - to inaczej barwa światła. Warto wiedzieć, że ma ona wpływ nie tylko na stan wzroku, ale również samopoczucie. Najzdrowsza dla wzorku jest barwa neutralna (około 4000 K). Z pewnością spotkamy się również z barwą ciepłą, która jest polecana do miejsc relaksu i odpoczynku. Barwa zimna działa orzeźwiająco i pobudzająco, jednak nie jest ona polecana do pokoju dziecięcego;
  • rozproszenie światła - kąt świecenia decyduje o tym, jaka powierzchnia zostanie oświetlona. W przypadku dużych pomieszczeń najlepiej sprawdzają się lampy posiadające kilka różnych źródeł światła. Dzięki temu wnętrze będzie mogło zostać doświetlone równomiernie.

Prawidłowo wykonane lampy wiszące do pokoju dziecka powinny posiadać regulowaną wysokość montażu. Jest to rozwiązanie praktyczne i coraz częściej spotykane.

Reakcja oczu dzieci na źle dobrane oświetlenie

Sklepy internetowe z lampami ułatwią nam dobór oświetlenia do pokoju dziecka. Najczęściej produkty są pogrupowane, a więc nie będziemy mieć wątpliwości, czy podjęliśmy dobrą decyzję. Relatywnie łatwo można rozpoznać, czy światło jest bezpieczne dla wzroku. W przypadku oświetlenia zbyt słabego lub jaskrawego mogą pojawić się nieprzyjemne objawy. Mowa tutaj o m.in.:

  • bólach i zawrotach głowy;
  • przesuszeniu oczu;
  • łzawieniu;
  • dyskomforcie oraz bólach oczu;
  • swędzeniu i zaczerwienieniu powiek.

Dość często można spotkać się z efektem delikatnego migania żarówki - to zjawisko również negatywnie wpływa na wzrok. Jest to powszechny problem w budynkach powstałych kilkadziesiąt lat temu, ale nie tylko. Może być to również oznaką błędów w instalacji elektrycznej. Niekiedy winna okazuje się być słabej jakości żarówka - po jej wymianie problem powinien rozwiązać się sam. Sprawdźmy też, czy posiadana lampa pracuje prawidłowo. Być może uległa ona wyeksploatowaniu lub uszkodzeniu. Naprawa zwykle nie jest opłacalna, a więc warto pomyśleć o wymianie oświetlenia.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%