› poradnik
11:32 / 04.05.2020

Kuchnia na poddaszu. Jak ją zaaranżować?

Kuchnia na poddaszu. Jak ją zaaranżować?

Chociaż aranżacja kuchni na poddaszu bywa kłopotliwa, to przy odrobinie kreatywności może być równie wygodna, co pełnowymiarowe wnętrze. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię na poddaszu, tak by zachwycała swym niepowtarzalnym charakterem.

Oryginalna architektura i przytulny klimat to tylko dwie spośród licznych zalet mieszkań na poddaszach. O ile jednak aranżacja salonu czy sypialni w takim domu nie sprawia większych trudności, o tyle urządzenie wygodnej kuchni wydaje się niemal niewykonalne. Mimo wszystko to właśnie te na pozór mało funkcjonalne elementy architektury, takie jak skosy czy ścianki kolankowe, dają najwięcej możliwości!

Skosy i ścianka kolankowa – jak sobie z nimi poradzić?

Zanim zabierzemy się za aranżację pomieszczenia, warto dobrze ocenić całą powierzchnię, jaką będziemy dysponować. Elementami, które w dużej mierze zdeterminują wystrój kuchni, będą skosy dachu oraz ścianka kolankowa, czyli niski fragment muru dobudowany na ostatnim piętrze budynku. Ścianka kolankowa podnosi dach i tym samym zwiększa powierzchnię użytkową strychu.

Oczywiście im niższa jest ścianka kolankowa, tym mniej miejsca będzie do zagospodarowania na poddaszu. Jeśli zależy nam na funkcjonalności wnętrza, to ścianka ta powinna mieć co najmniej 90-100cm wysokości. Wtedy można ustawić przy niej rząd głębszych szafek o szerszych blatach, które odsuną nieco przestrzeń roboczą od ściany ze skosem. Doskonale sprawdzą się tutaj meble kuchenne do zabudowy, które idealnie wkomponują się w architekturę wnętrza. Największą wygodę dają ściany o wysokości około 130-140 cm, bo przy nich można już swobodnie poruszać się i przygotowywać posiłki.

Meble do kuchni na poddaszu

Wybór mebli do kuchni na poddaszu nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom. W szerokiej ofercie mebli kuchennych można znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do pomieszczeń ze skosami i niewygodnymi wnękami. Górne szafki zabudowy mogą kończyć się wraz ze skosem, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy całą dostępną przestrzeń i zapewnimy sobie tak niezbędne w kuchni miejsce do przechowywania. Odpowiednio rozplanowane szafki dolne z powodzeniem zagospodarują wszelkie wnęki i zakamarki, a blaty dopasowane do naszych potrzeb i specyfiki pomieszczenia zapewnią wygodną przestrzeń roboczą. Planując zabudowę kuchenną, warto korzystać także z systemów porządkujących przestrzeń wewnątrz szafek. Są to różnego rodzaju segregatory i organizery do szuflad, dzięki którym łatwiej utrzymać porządek w ich wnętrzu.

Jak ustawić meble w kuchni na poddaszu?

Ciąg mebli kuchennych należy ustawić wzdłuż najwyższej ściany, najlepiej na wprost lub prostopadle do ściany ze skosami. Doskonale sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, bo taki układ pozwala najlepiej rozplanować strefy przygotowywania potraw. Tak rozplanowane meble tworzą także otwartą przestrzeń, którą można zaadaptować pod kącik jadalny. Z kolei kuchnie długie i wąskie z wyższymi ściankami kolankowymi  najlepiej komponują się z zabudową w kształcie litery U. Pozwoli ona wykorzystać dostępny metraż niemal co do centymetra, a także przybliżyć względem siebie poszczególne strefy robocze.

Jeśli ścianki kolankowe są tak niskie, że ustawienie przy nich blatu roboczego lub kuchenki jest niemożliwe, można uzupełnić aranżację o wyspę kuchenną. Funkcjonalna wyspa pomieści wszystkie niezbędne urządzenia i zapewni przestrzeń do wygodnej pracy lub spożywania posiłków.

W jakim stylu zaaranżować kuchnię na poddaszu?

Kuchnia na poddaszu daje duże pole do popisu w kwestii aranżacji. Możemy urządzić ją we właściwie dowolnym stylu wnętrzarskim, pamiętając jedynie o kilku istotnych zasadach. Na poddaszach najlepiej prezentują się jasne, pastelowe kolory, które rozjaśnią wnętrze oraz sprawią, że wyda się wizualnie większe i bardziej przestronne. Zaleca się  wybór barw w rodzaju kości słoniowej, beżu, rozbielonych błękitów i żółcieni. Okien nie należy zakrywać  zasłonami z grubych tkanin. Na ich miejsce warto wybrać zwiewne firany z woalu, które subtelnie podkreślą klimat wnętrza. Trzeba też unikać nadmiaru ozdób i dekoracji, które mogłyby wizualnie przytłoczyć pomieszczenie.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%