› sąd
08:00 / 24.10.2015

Kulawy po raz kolejny zarzuca prokuraturze fałszerstwo

Kulawy po raz kolejny zarzuca prokuraturze fałszerstwo

fot. Mateusz Milanowski

Najdroższy proces w historii Polski przeciwko „Gangu Kulawego” ponownie ruszył w elbląskim sądzie 7 lipca. Proces jest dość skomplikowany i toczy się od wielu lat. Miesięcznie odbywa się kilka rozpraw. W czwartek, 22 października został przesłuchany pierwszy świadek.

Jakie są główne zarzuty wobec oskarżonych?

Przede wszystkim dla Jana R. ps. Kulawy oraz Marcina K. ps. Kacper, główne zarzuty to zabójstwo dwóch biznesmenów ze Szczecina oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty zarówno dla wyżej wymienionych, jak i pozostałych oskarżonych to wyłudzenia od firm ubezpieczeniowych, handel narkotykami i środkami psychotropowymi, posiadanie broni czy przemyt i pobicia.

Na rozprawie we wtorek, 20 października Jan R. ps. Kulawy odnosił się do zeznań Tomasza W. Główny oskarżony próbował porównać jego sytuację do sytuacji własnego brata, który podobno miał cierpieć na chorobę psychiczną i zespół abstynencyjny, a brak odpowiednich leków miał wpłynąć na jego zeznania.

Kulawy podkreślał kolejny raz, że w akcie oskarżenia wiele rzeczy zostało „wymyślonych”, a także że Tomasz W. został w przeszłości mocno pobity i z tego powodu boi się swobodnie składać zeznania. Nadal utrzymuje swoje stanowisko, że ze wszystkich oskarżonych rozpoznaje tylko Marcina K. ps. Kacper. Zbigniew R. oskarżony głównie o wyłudzenia ubezpieczeniowe zauważał, że zarzuty zostały sfabrykowane. a on jest osobą która na ten temat miała wiedzieć coś tylko przelotnie. Na czwartkowej rozprawie przesłuchano pierwszego świadka.


W sprawie II K 107/13 (gang Kulawego) przesłuchany został ostatni oskarżony. Na czwartkowej rozprawie przesłuchiwano pierwszego świadka. Główni oskarżeni nie przyznają się do winy, podtrzymując tym samym stanowiska prezentowane dotychczas w toku procesu

– przyznaje sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kolejne terminy rozpraw wyznaczono na październik, listopad i grudzień.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%