Kulturalna działalność elblążan zostanie nagrodzona
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku wręczone zostaną nagrody dla elblążan, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla lokalnej kultury. Oprócz tego na uroczystej gali przyznane zostaną stypendia dla mieszkańców naszego miasta, którzy chcą się podjąć realizacji przedsięwzięcia kulturalnego.
Elbląskie Nagrody Kulturalne wręczono po raz pierwszy przed sześcioma laty. Związana z nimi uroczysta gala jest jednym z wielu programów, które realizuje nasze miasto, mających na celu wspieranie środowiska związanego z kulturą i sztuką. Wydarzenia takie, jak to, umożliwiają sprawowanie mecenatu nad rozwojem młodych, utalentowanych elblążan, ale stanowią również formę uznania dla artystów, twórców czy animatorów kultury, tworzących swe projekty indywidualnie, jak i instytucjonalnie.
W tym roku zdecydowano o przyznaniu nagród w kategoriach Wydarzenie Roku i Kreator Kultury. Oprócz tego na gali wręczone zostaną Nagrody Artystyczne Prezydenta Elbląga i Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg.
Nagroda „Wydarzenie Roku” przyznawana jest elbląskim twórcom, autorom, organizatorom najlepszego wydarzenia kulturalnego minionego roku. Wydarzenia kulturalne muszą odbywać się na terenie Elbląga lub być związane z miastem Elbląg. W tym roku po rozpatrzeniu trzech wniosków wyłoniono zwycięski projekt, którym okazała się wystawa Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – „Elbląg recondutis”.
Jest ona nowatorską próbą opowiedzenia dziejów miasta. Punktem wyjściowym ekspozycji są zniszczenia, jakich Elbląg doznał w wyniku drugiej wojny światowej. Na tym tle prezentowane są bogate zbiory muzeum, pokazujące barwną historię naszego miasta. Ważnym komponentem ekspozycji są efekty dźwiękowe, specjalnie przetworzone fragmenty utworów muzycznych i rozmów nieustannie towarzyszące zwiedzającemu, fragmenty „księgi” wpisanej w plansze graficzne oraz specjalnie wkomponowana „trasa” zwiedzania dla małych dzieci.
Nagroda „Kreator Kultury” przyznawana jest animatorom życia kulturalnego i osobom, które dzięki swojej działalności kształtują wizerunek miasta i przyczyniają się do utrzymania Elbląga na mapie kulturalnej kraju. Na tegorocznej gali w tej kategorii nagrodę otrzymają: Waldemar Cichoń i Elbląska Orkiestra Kameralna. Pierwszy z wymienionych był organizatorem i komisarzem Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach 80. był inicjatorem i komisarzem ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE, gdzie wykorzystywano drewniane formy odlewnicze w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat zasilał skład rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL. W 2015 roku artysta obchodzi jubileusz 35-lecia pracy twórczej.
W skład Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wchodzą młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w znacznej mierze rozpoczynający swoją edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w naszym mieście. Kunszt kameralistów jest znany w kraju i za granicą. Od dwóch lat szefem artystycznym jest wybitny dyrygent Marek Moś. Soliści i dyrygenci współpracujący z orkiestrą to artyści uznani w Polsce oraz poza jej granicami. Wymienić tu należy: Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, José Marię Florêncio, Soyoung Yoon, Agatę Szymczewską. Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to utwory klasyczne, romantyczne i współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich artystów.
Laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga został Maciej Głowiński, trzydziestoletni elblążanin, twórca filmów dokumentalnych i eksperymentalnych. Jest również reżyserem, scenarzystą i producentem własnych form filmowych. Z zawodu filmowiec, dziennikarz i fotograf. Jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie i Wyższej Szkołę Komunikacji, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Jego osiągnięcia artystyczne składają się na długą listę sukcesów. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym pt. „Gigant”, opowiadającym historię Zdzisława Korbeckiego, który pod koniec lat 60. skonstruował najmniejszy motocykl świata - nazywany „Gigantem”. Film jest połączeniem dokumentu, animacji i archiwalnych zdjęć.
Spośród 20 stypendystów, którzy starali się o wsparcie finansowe na działalność kulturalną, otrzyma je 14 osób. Są to: Samira Arrami, Damian Bojanowski, Alicja Bzura, Dariusz Gatza, Jakub Grzelachowski, Oliwia Ingielewicz, Adrian Jacak, Maja Kadłubowska, Adrianna Leszczyńska, Martyna Matysiak, Karolina Nowotczyńska, Natalia Sobczak, Karol Sokołowski, Małgorzata Wójcik. Stypendia, podobnie jak nagrody, zostaną wręczone na uroczystej gali Elbląskich Nagród Kulturalnych, której datę poznamy już wkrótce.