› relacje
06:55 / 05.04.2013

Kulturalnie i bardzo muzycznie. Rozdano Elbląskie Nagrody Kulturalne

Kulturalnie i bardzo muzycznie. Rozdano Elbląskie Nagrody Kulturalne

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Jak zwykle podczas rozdawania Elbląskich Nagród Kulturalnych było bardzo muzycznie. Już na wejście gości i laureatów powitał DJ Zel, także tegoroczny stypendysta, z utworami ze swojej najnowszej płyty.

Oficjalna część natomiast rozpoczęła się od krótkiego koncertu kolejnego stypendysty: dominika Grędzińskiego. Ten niesamowicie uzdolniony elbląski klarnecista zaprezentował utwory Carla Marii Webera i Ralpha Vaughama-Williamsa, akompaniowała mu na fortepianie Ewa Iwanowicz.

Wśród tegorocznych stypendystów było aż 26 osób. Byli to:
Maja Andrzejewska, Gabriel Ciechorski, Aleksandra Cieślak, Dariusz Gatza, Karolina Gibas, Jakub Grzelachowski, Andrzej Józefów, Monika Matysiak, Karolina Nowotczyńska, Sandra Maria Springhorn, Miriam Stołowska, Marta Tyszkowska, Mikołaj Wojciechowski, Dominika Borowska, Adrianna Leszczyńska, Mateusz Wojtyński, Joanna Tomaszewska, Dominik Grędziński, Wojciech Fus, Ewelina Leszkowska, Samira Arrami, Anna Kolasińska, Wioleta Orzechowska, Sara Miedziejewska, Łukasz Sienkiewicz.

Każdej z osób odbierającej nagrodę z rąk prezydenta miasta Grzegorza Nowaczyka, towarzyszyły fanfary w wykonaniu młodych muzyków z Młodzieżowego Domu Kultury: na saksofonach – Damian Drozd, Dawid Maniewski, Przemek Jary; na gitarze elektrycznej: Julia Narusz; na klawiszach Maciek Krzywda; oraz na perkusji i gitarze basowej nauczyciele Krzysztof Narodowski i Szymon Zuhelke.

Kolejne nagrody jakimi są nagrody dla kreatorów kultury poprzedził występ Jakuba Grzelachowskiego. Zagrał na wiolonczeli Poloneza koncertowego d-moll Dawida Poppera z akompaniamentem Galiny Parfenowej.

Nagrody dla kreatorów kultury w tym roku otrzymali:

Anna Selke Od ponad 17 lat prowadzi Klub Środowisk Twórczych KRYPTA. Wspiera działania młodych artystów zarówno finansowo, jak i upowszechniając ich twórczość. Dzięki jej zaangażowaniu w naszym mieście odbyło się wiele wystaw czołowych polskich artystów, wieczorów literackich i spotkań muzycznych. Wszystkie te działania wypływają z jej ogromnej pasji. Od wielu lat tworzy warunki do popularyzacji jazzu w Elblągu, oddając Klub Środowisk Twórczych artystom jazzowym we władanie. Jej upór i otwartość przyczyniają się do nawiązywania zawodowych kontaktów elbląskiego środowiska z artystami w kraju i zza granicą. Od lat wspiera w działaniach Centrum Sztuki Galeria EL oraz angażuje się w pomoc wiejskiej młodzieży z uboższych rodzin. Na co dzień pracuje w zawodzie dekoratora wnętrz.  

Adrianna  Ronżewska-Kotyńska Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi własną działalność w zakresie projektowania architektonicznego, współpracuje z elbląską pracownią Atelier Hoffmann oraz jest nauczycielem w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Zaangażowana w wiele przedsięwzięć o charakterze artystycznym i kulturalnym. Pomysłodawczyni wielkoformatowej pracy architektoniczno-graficznej „Audiomurale” zrealizowanej w ramach projektu „Przebudzenie - przed końcem świata” organizowanego przez Centrum Sztuki Galerię EL. Współorganizatorka wystawy DesignEL, prezentującej twórczy potencjał elbląskich firm związanych z branżą projektową oraz wydarzenia „ziELBLĄG”. Autorka koszulek inspirowanych kolekcją elbląskich form przestrzennych, na przykładzie form Zbigniewa Książkiewicza i Juliana Boss-Gosławskiego.  

Piotr Imiołczyk Nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Z edukacją związany od 27 lat. Społecznik i organizator licznych inscenizacji historycznych w mieście. Większość wydarzeń, których jest inicjatorem ma charakter cykliczny. Część z nich wpisała się na stałe w świadomość mieszkańców Elbląga i stanowi integralny element życia kulturalnego naszego miasta. Od 14 lat prowadzi marsz „Non Omnis Moriar”, organizuje adresowany dla przedszkolaków coroczny happening „Piekarczyk” oraz Marsz Podchorążych, który ma na celu przypominanie młodzieży i mieszkańcom o wydarzeniach z powstania listopadowego.

Za największe wydarzenie kulturalne uznano Festiwal Jazzowy Jazzbląg
„Jazzbląg Festiwal” to nowa jakość na kulturalnej mapie Elbląga i okolic. Festiwal pokazał skuteczność dobrej współpracy między różnymi instytucjami kulturalnymi. Przez trzy dni w unikatowym wnętrzu Centrum Sztuki Galerii EL zagrała czołówka polskich muzyków jazzowych, którym towarzyszyły lokalne zespoły jazzowe. „Jazzbląg” to nawiązanie z jednej strony do tradycji jazzu w Elblągu z lat 60-tych, kiedy to powstał El Klub Jazzu Tradycyjnego, a jednocześnie próba stworzenia współczesnego, markowego produktu kulturalnego o ogólnopolskiej renomie. Już pierwsza edycja festiwalu spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami prasy branżowej („Jazz Forum”), a przede wszystkim z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Festiwal odwiedziło ok. tysiąca widzów z Elbląga, Trójmiasta, Olsztyna, Malborka, Warszawy oraz turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej.

Przed wręczeniem nagrody artystycznej, która przypadła dla ucznia elbląskiej szkoły muzycznej wystąpił także zespół z tej szkoły pod opieką Marcina Gawdzisa w składzie: Agata Zielińska, Jacek Barchan, Adam Kusiński, Miłosz Kiliński, Bartłomiej Halicki, Miron Rączka i Paweł Szuba.

A wyżej wymieniona nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga przypadła dla: Mikołaja Wojciechowskiego
To wybitnie utalentowany uczeń elbląskiej szkoły muzycznej. Jego nauczycielem od początku edukacji muzycznej jest Pani Monika Juszko. Niezwykle ambitny i pracowity. Dzięki systematycznej nauce stale rozwija swoje umiejętności. Czterokrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Elbląg, dwukrotny Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mikołaj Wojciechowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach. Wśród jego ostatnich osiągnięć jest m. in.: w 2012 roku zajęcie I miejsca oraz Nagrody za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego - „Poematu” Kazimierza Wiłkomirskiego podczas XI Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego w Poznaniu oraz II miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Klas Wiolonczeli i Konkrabasu w Warszawie. W 2011 roku zajął I miejsce podczas II Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu.


Na zakończenie uroczystości zaprezentowali się Dj Zel i Kwas.
 

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%

Zdjęcia ilość zdjęć 42