› poradnik
12:30 / 03.01.2019

Kupujemy telewizor na ścianę. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy telewizor na ścianę. Na co zwrócić uwagę?

Telewizor zawieszony na ścianie to coraz popularniejsze i chętniej wybierane rozwiązanie. Znajduje ono zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie świetnie dopasowuje się do minimalistycznie urządzonego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się zawiesić telewizor na ścianie, powinniśmy wiedzieć, że nie każdy model sprawdzi się w tej roli tak samo dobrze.

Dlaczego warto zawiesić telewizor na ścianie?

No dobrze, ale dlaczego tak właściwie warto zdecydować się na telewizor na ścianie? Jakie zalety ma to rozwiązanie, że jest tak chętnie stosowane? Otóż, wieszając telewizor na ścianie przede wszystkim oszczędzamy nieco miejsca. Nie musimy kupować szafki pod telewizor czy zabierać cennego miejsca na komodzie, które moglibyśmy zagospodarować w inny sposób.

Ale to nie wszystko. Powieszenie telewizora na ścianie oznacza również większą możliwość dopasowania wysokości, co z kolei przekłada się na podniesienie komfortu oglądania filmów i seriali czy grania w gry wideo. Telewizory przeznaczone do wieszania na ścianie można też w zależności od potrzeb regulować w pionie i poziomie, jak i zbliżać lub oddalać go od ściany.

Jeśli masz zwierzaki domowe lub małe dzieci, z pewnością docenisz także fakt, że telewizor zawieszony na ścianie będzie dla nich niedostępny, co zmniejsza ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo zyskujesz wolną przestrzeń pod telewizorem, którą możesz zaaranżować w dowolny sposób, nie wspominając już o tym, że to po prostu bardzo estetyczne rozwiązanie.

Telewizor na ścianę – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, kupując telewizor do zawieszenia na ścianie jest to, czy dany model może być w ogóle zamontowany na tego typu powierzchni. Modele, które można powiesić na ścianie posiadają specjalne oznaczenie i adnotację VESA w swojej specyfikacji technicznej. Jeśli go nie ma, nie musisz od razu rezygnować z wybranego telewizora – wówczas wystarczy, że w urządzeniu znajdują się otwory na 4 śruby, by można było ja zamocować na przeznaczonym do tego uchwycie.

Kolejna kwestia to odpowiednia liczba cali. By oglądanie filmów i seriali lub granie w gry było komfortowe, wielkość ekranu telewizora należy dobierać uwzględniając jego rozdzielczość, a także odległość od miejsc siedzących. Jeśli twój salon jest stosunkowo niewielki, ciekawą propozycją mogą okazać się telewizory 32 cale. Ranking szczególnie polecanych modeli znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-telewizorow-32-cale-top-10.bhtml.

Przed powieszeniem telewizora musimy pamiętać też o sprawdzeniu jego wagi i możliwego obciążenia uchwytu – zakres udźwigu mocowania należy bowiem dokładnie dopasować do modelu urządzenia. Dobierając uchwyt trzeba wziąć pod uwagę również przekątną ekranu telewizora, która powinna zawierać się w przedziale określającym maksymalną i minimalną liczbę cali – znajdziemy go w parametrach technicznych mocowania.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%