› poradnik
20:36 / 04.11.2018

Leasing finansowy – co warto o nim wiedzieć?

Leasing finansowy – co warto o nim wiedzieć?

Leasing finansowy jest jedną z opcji zewnętrznego finansowania pojazdów. To rozwiązanie, które – chociaż jest znacznie mniej popularne od leasingu operacyjnego – również może przynieść wiele korzyści. Poznaj istotę tej formy finansowania i dowiedz się, kiedy warto ją wybrać.

Zastanawiasz się, co to jest leasing finansowy? Chcesz poznać zasadę działania oraz korzyści z niego wynikające? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tą formą finansowania.

Co to jest leasing finansowy?

Leasing finansowy znany jest również jako leasing kapitałowy, inwestycyjny. Jego istotą jest przekazanie przedmiotu umowy przez firmę leasingową (leasingodawcę) na rzecz przedsiębiorstwa (leasingobiorcy) w zamian za miesięczne raty leasingowe. 

Można wskazać kilka typowych cech dla tego rodzaju leasingu, które odróżniają go od leasingu operacyjnego:

  • amortyzacja leży po stronie leasingobiorcy – to on ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodu,
  • w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć wyłącznie część odsetkową miesięcznej raty,
  • czas trwania umowy leasingowej jest zbliżony do normatywnego okresu amortyzacji.

Warto także mieć świadomość, że leasing kapitałowy (inwestycyjny) wiąże się z koniecznością uregulowania podatku VAT z góry w całości – wraz z pierwszą ratą leasingową. 

Leasing kapitałowy (inwestycyjny) – najważniejsze korzyści

Leasing finansowy niesie za sobą wiele korzyści, ale nie będzie to rozwiązanie atrakcyjne dla wszystkich przedsiębiorców. Dlatego należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, a następnie podjąć decyzję dopasowaną do specyfiki prowadzonej działalności.

  • Jednorazowa amortyzacja

Chociaż założeniem leasingu finansowego jest konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przedsiębiorca może skorzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji. Jej istotę stanowi wliczenie w koszty uzyskania przychodu wydatku o dużej wartości, np. maszyn specjalistycznych, środków transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych).

  • Brak wykupu

W leasingu finansowym, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, uregulowanie ostatniej raty jest jednoznaczne z przejęciem przez użytkowanego przedmiotu przedsiębiorcę na własność.

  • Dowolny czas trwania umowy 

W leasingu operacyjnym czas trwania umowy leasingowej musi być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu. Natomiast w leasingu kapitałowym minimalny czas trwania umowy może być dowolny. 

Leasing finansowy to korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców – szczególnie tych, którzy nie są płatnikami podatku VAT. Dzięki temu istnieje możliwość odliczenia stawki VAT w takiej samej wysokości, jaką obłożony jest przedmiot umowy leasingowej. Ta forma finansowania jest zatem korzystna dla firm z branży medycznej – sprzęt medyczny obłożony jest stawką VAT w wysokości 8%.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%